Zonguldak'ta Gezilecek Görülecek Tarihi Yerler

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 22 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Zonguldak'ta Gezilecek Yerler, Zonguldakta Görülecek Tarihi Yerler

  Zonguldak, Türkiye'nin en zengin yer altı mağaralarına sahip, yeşilin ve mavinin eşsiz doğal güzelliğini tatilcilere sunan nadide bir ilimizdir. Ankara güzergahı karayolunda bulunan Gökgöl Mağarası tam bir doğa harikası olarak dikkatleri çekiyor.Ayrıca akarsuları, gölleri, galerileri, travertenleri, sarkıt ve dikitleri, her sene birçok turist tarafından ziyaret ediliyor.

  Zonguldak'taki Kızılelma Mağarası, Türkiye sınırları içindeki en uzun mağaralar arasında ilk sırada yer almaktadır. Ereğli ilçesinde bulunan Cehennemağzı Mağaraları, gizemli bir havada tursitleri ağırlıyor. Gizli ibadet mekanları olarak kullanıldığına inanılan mağaralar günümüzde hala gizemini koruyor. Zonguldak'ta çıkarılan kömür madeni nedeniyle Maden ocakları ünlüdür. Hatta 'Kara şehir' olarak anılır. Ancak ilin bünyesinde bulunan sık ormanlar, Şelaleler ve daha birçok güzellikler bu imajı silmekle kalmıyor aynı zamanda huzurun sakinliğin, keyfini sunuyor.Özellikle Harmankaya Şelaleleri'nde bir doğa keşfine çıkarak yürüyüş yapmak, doğal güzellikleri görmenin yanında temiz havanın ciğerlerinize dolmasını sağlıyor. Ayrıca orada bulunan göletlerde yüzmenin ayrıcalığı yaşayabilirsiniz. İlçelerinin tatil köylerinde, ağaçların ve bitkilerin yetiştiği botanik bahçesi olarak isimlendirilen ''arboretum'' Zonguldağın önemli tabiat alanlarından biridir. Tatilcileri büyüleyen alanda birçok tesis ve piknik alanları mevcuttur.
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/zonguldak-41329.png]zonguldak-41329[/IMGALT]
  Zonguldak'ta Gezilebilecek yerlerin başında, doğal güzellikleriyle adeta büyüleyen Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde bulunan Gümeli Ormanı'nın yakınındaki Bacaklı Yayla Tepesi ve dağın eteğinde yer alan Bölüklü Yayla, görülmeye değer ilgi çekici yerlerdendir. Zonguldağa gelenler, bir balık restoranda yemek yemeden veya ormanlar içerisinde bir alabalık tesisinde peynirle pişirilen balığı tatmadan şehirden ayrılmamalı.
  Şehrin en yüksek tepesi Bacaklı ve eteğindeki Bölüklü Yayla'nın, yaylacılık geleneği ve zengin bitki örtüsü ile keşfedilmesi gereken cennetler arasında gösteriliyor. Zonguldak sahip olduğu 80 km lik kıyı şeridi boyunca Hisararkası,Sazköy, Göbü, Filyos, Türkali,Uzunkum, Kapuz,Değirmenağzı, Karakum, Ilıksu, Armutçuk beldesi, Kireçlik, Ereğli ve Alaplı ilçesi kıyıları, yaz mevsimi boyunca özellikle yerli turistlerin uğrak yerlerinden biri konumundadır.