Zooloji Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Zooloji

  Zooloji, Hayvanların yapısını, özelliklerini ve yaşam alanlarını inceleyen, araştıran bilim dalına ''zooloji'' denir. Biyoloji alanında bitkileri inceleyen ve araştıran bilim dalına ''botanik'' hayvanları inceleyen ve araştıran bilim dalına ise ''zooloji denilmektedir. Hayvanları toplu olarak ele alan ve hayvanların canlı, cansız diğer varlıklar ile ilişkilerini araştırır ve tespit etmektedir. Zooloji bilimin konusu; hayvanların yaşayış şekilleri, psikolojik davranışları, hayvanların anatomisi, eski çağlardan bu yana geçirmiş oldukları değişimleri, genetik özellikleri, hücre yapısı, sınıflandırılmaları ve embriyonun gelişimleri zooloji biliminin incelediği ve araştırma yaptığı konulardır. İncelemiş oldukları konular açısından zooloji bilimi birçok dallara ayrılmaktadırlar.

  Zooloji Biliminin İncelediği Konular

  • Histoloji: Doku bilimidir.
  • Paleontoloji: Fosil bilimi olarak bilinir, jeolojik devirlerdeki hayatı incelemektedir.
  • Anatomi: Canlı varlıkların iç yapısını incelemektedir.
  • Evolusyon (evrim): Canlıların geçirmiş oldukları değişimi ve menşeini inceler.
  • Ekoloji: Canlı varlıkların birbirleri ile aralarındaki ilişkileri ve yaşadıkları ortamı incelemektedir.
  • Sitoloji: Hücrelerin yapısını ve görevlerini inceleyen ve araştıran bilimdir.
  • Genetik: Soya çekim yani kalıtım olan genetik, canlıların karakterlerinin nesilden nesle aktarılmasını inceleyen bilim dalıdır.
  • Patoloji: Organizma ile organın hastalıklarını ve doku bozukluklarını incelemektedir.
  • Fizyoloji: Canlı varlıklarda bulunan organların görevleri ile çalışmalarını inceleyen bilim dalıdır.
  • Embriyoloji: Zigot içerisinde döllenmiş yumurtadan yavru oluşana kadar embriyonun geçirdiği safhaları incelemektedir.
  • Morfoloji: Şekil bilimi olan morfoloji, canlıların dış yapısını incelemektedir.
  • Sistematik: Ortak özelliklerine göre canlıları sınıflandıran bilim dalıdır.
  Görüldüğü gibi zooloji bilimin çalışma alanı oldukça geniştir. Bu neden ile birçok alt bilim dallarına ayrılan zooloji bilimin ortaya çıkış tarihi öncesi devirlerde mağara duvarları üzerine insan resimleri ve hayvan resimleri çizerek farkında olmayarak hayvanları sınıflandırarak, sistematik biliminin ilk temellerini atan ilk çağ insanlarına kadar uzanmaktadır. İlk kez Yunan, Mısır ve İran kültürlerinde hayvanları incelemelere yönelik düşünceler ve fikirler yazılı belgeler ile görülmektedir. Geçmişte hayvanların basit açıklaması, beslenmeleri, kalıtım ve evrimleri, sağlıkları, embriyonik gelişim süreçlerini, davranışları çevrelerindeki diğer canlılar ile iletişimleri ve etkileşimlerini inceleyen ve daha sonrasında kendi içinde alt dallara ayrılacak kadar gelişmiştir. Günümüz çağında ise her bilim adamı zooloji bilimin alt dallarından biri ile ilgilenmekte olup ilgilendiği dala göre adlandırılırlar.