• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 3595 Görüntülenme

Gelecek nesil internet

Gelecek nesil internet

Gelecek nesil internet

Bağlantınız yerlerde mi sürünüyor? Merak etmeyin pek yakında internete neredeyse ışık hızında bağlanacağız. Önce 56 Kbps çevirmeli ağ bağlantısı vardı, sonra ISDN çıtayı yükseltip 128 Kbps’ye çıkardı. Bunu kablo ve ADSL takip etti ve ilk defa evlerimize geniş bant bağlantısını getirdi. Şimdilerde ise internet hızının bir sonraki nesline geçmemizi sağlayan fiber optik kablolarımız var. Kafalardaki soru ise şu: Şimdi sırada ne var?

Gelecek nesil internet

Gelecek nesil internetEvden geniş bant bağlantı için ufukta radikal ve yeni bir teknoloji görünmüyor, ama önümüzdeki yıllarda fiber optikler giderek hızlanacak. Şu an yer yer 100 Mbps bağlantı bulunsa da, bazı bölgelerde ve firmalarda 300 Mbps fiber optik seçeneği de sunulmaya başladı. Dahası bu, potansiyelin sadece küçük bir kısmı. Örneğin 2013’te Southampton Üniversitesi’nden bir ekip saniyede 73,7 terabit hızına eriştiler ve sinyal, boş çekirdekli fotonik kristal fiberin içinde ışık hızının %99,7’si ile yol aldı. Bu, günümüzün geniş bant bağlantısından kabaca 1.000 kat daha hızlı. Hız artışının sebebi, ışığın havada camda olduğundan çok daha hızlı yol alması. O yüzden bu yeni optik fiberler içi boş yapılıyor ve ışığın kırılmasından kaynaklanan geleneksel sorunlar ultra ince fotonik bir bant (kuşak) aralığı ile engelleniyor.
Araştırmalar hala laboratuvarda olsa da, elimizin altında neredeyse ışık hızında internet olmasının nasıl bir şey olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Gelecek nesil internet

Gelecek nesil internet

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar