Geleneksel Güllaç Tarifi Nasıl Yapılır ?

Ramazan ayının geleneksel tatlılarından \’\’Güllaç\’\’ ı konuklarınıza, hem yaz aylarına uygun hafif tadıyla hem de şık sunumuyla ikram edebilirsiniz. Baklava ve şerbetli tatlılardan uzak duranlar için Bayram ziyaretlerinde özellikle tavsiye ediyoruz. Afiyet olsun.

MALZEMELER:

10-11 adet güllaç yaprağı
2,5 litre süt
750 gr toz şeker
1 paket vanilya, gülsuyu
Kiraz şekerlemesi
Arzuya göre; dövülmüş fındık, fıstık, ceviz.

YAPILIŞI: Sütü ve şekeri karıştırarak kaynatalım. Arzu edenler burada vanilya ilave edebilir. ilk güllaç yaprağını tepsiye serdikten sonra üzerine bir kepçe ılınmış sütten gezdirelim. Diğer yaprağı bunun üzerine koyup tekrar aynı işlemi yapalım. Bu işlemi tüm yapraklar bitene kadar tekrarlayıp, kalan sütü en üstteki yaprağın üzerine dökelim. Hazırladığınız tepsiyi buzdolabında 1,5-2 saat kadar beklettikten sonra isteğe bağlı olarak nar, gül suyunu, dövülmüş cevizi, fındık veya antepfıstığı ile ilave edip süsleyebilirsiniz.

NOT: Güllacın inceliğini ve kalınlığını, yaprakları az veya çok kullanarak ayarlıyabilirsiniz. Ayrıca Güllacınızın kararmamasını bembeyaz kalmasını istiyorsanız, yaprakların arasına ceviz ve fıstık koymayın Servis esnasında üzerine dökebilirsiniz.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar