Giyecek alırken öncelikle nelere dikkat edersiniz?

Giyeceklerimiz bizi çevreden gelebilecek etkilerden korur ve vücut sıcaklığımızın korunmasına yardımcı olurlar. Vücut sağlığının korunması ve sürdürülmesi için sağlıklı giyecek ve ayakkabı seçimi için dış görünümden çok mevsimsel özellikler ve vücut yapısına uygunluk dikkate alınmalıdır.

Kışın kalın ve koyu renk, yazın ince ve açık renk giyecekler tercih edilmelidir. Pamuklu, yünlü, keten kumaşlardan yapılmış giyecekler, naylon ve sentetik kumaşlardan yapılmış olanlara göre daha sağlıklıdır. Çünkü naylon ve sentetik kumaşlar, derinin hava almasını ve terin buharlaşmasını engeller, vücudun terli kalmasına neden olur. Nemli ve terli giyecekler mümkün olduğu kadar çabuk, kuru ve temiz olanları ile değiştirilmelidir. Aynı zamanda tercih edilen giyecekler, vücut yapısına uygun ve hareketleri engellemeyecek kadar rahat olmalıdır. Dar giyecekler, kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur ve vücudun hareketini kısıtlar. Banyo sonrasında temiz ve ütülenmiş iç çamaşırları giyilmelidir. İç çamaşırlarını sık sık değiştirmek, pamuklu kumaştan olanları tercih etmek, makinede yüksek sıcaklıkta yıkamak, sağlık açısından önemlidir.
Ayakkabı ve çoraplar da sağlığımız için çok önemli giyecek malzemeleridir. Pamuklu çoraplar tercih edilmeli ve her gün değiştirilmelidir. Ayakkabı alırken ayağın rahat etmesine ve ayakkabının ayağı sıkmamasına dikkat edilmelidir. Ayak şekline uymayan ayakkabılar, ayak şeklinin ve kan dolaşımının bozulmasına neden olabilir. Başparmakla ayakkabının burnu arasında 1­1,5 cm’lik boşluk bulunmalı­dır. Çok yüksek topuklu, sivri burunlu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Ucu sivri ve dar ayakkabılar, ayak tırnaklarında batmalara, yüksek topuklu ayakkabılar ise ayak kemiğinin yapısında bozulmalara ve duruş bozukluklarına neden olur.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar