Gülmek ömrü uzatır

Mizah cesaretimizin kırılması, umutsuzluğu ve korkuyu yenmemizi sağlar. Başarısızlıklarınıza geniş bir açıdan bakıp kendinize gülebildiğiniz zaman kendiniz için üzülmenize gerek kalmaz. Bu da sizin heyecan, cesaret ve mutluluk kazanmanızı sağlar. Hoş göremeyeceğiniz, kendinizi güçsüz hissedeceğiniz bir durumu ele alıp, üzüntünün üzerinizdeki etkisi en aza indirebilir ve bunları mizah ile geniş açıdan görebilirsiniz.

Mizah ayrıca bir durumu tersine döndürüp, hayatın mücadeleleri ile baş etmede bir etmen olabilir. Birçok kaynakta insanların sevme ve güldürü yetisinin çok yüksek olduğunu ve hayatta çok zorlu geçitlerden geçerken zor durumlardaki güldürüyü görerek işlerini kolaylaştırdıklarını yansıtıyor.

Mizah güçlüdür, çünkü dikkatinizi durumun hazin tarafından çeker ve diğer olasılıklara veya şartları başka türlü yorumlamaya sevk eder.
Mizah, korku ve öfke gibi güçlü duygular üzerindede etkilidir. Zıt hisleri aynı anda hissetmek mümkün olmadığından, güldürü kendini gösterdiği zaman, öfke ve korku kaybolur. Mizah en zor durumlarda bile gerilimi azaltabilir.

Mizah, bir sorunun önemini değiştirme, küçültme kapasitesine sahiptir. Bir mücadele aşırı göründüğü zaman geriliminiz artar ve alternatifleri görme beceriniz sınırlanır. \’\’Psikolojik anjin\’\’ yaratırsınız, yani tavırların tıkanmasından dolayı acı çekersiniz. Mizah ile bakmak bu tavırları serbest bırakır, gerilimi azaltır ve sizin sorunu taze bir ışıkta görmenizi sağlar.
Bu, bir pratik  ile zaman ayırmanız gerektiğini düşündüğümüz bir fikir. Hayatınızdaki zorlu bulduğunuz bir durumu ele alın. Bu durumu görebileceğiniz gülünç yanları düşünün.

Gülmek zihinsel ve bedensel sağlığımız için bu kadar önemliyse neden ona bu kadar az önem veriyoruz? Belki de ilaçlar çok bilimsel ve çok teknolojik olduğu için! Gülmenin ve güldürünün tedavilerde sınırlı kullanımı, bilim insanlarının teknik olmayan yordamlara fazla itibar vermemesinden kaynaklanıyor olabilir. Hastaneler ve doktor muayeneleri mizahi bir tavrın ve gülmenin değerinin anlaşıldığı yerler olarak görülmezler.Şunla yüzleşelim, güldürünün, hastalığı tedavide \’\’doğru dozunun\’\’ ne lduğunu söylemek çok zor. (Ama biz \’\’ne kadar çok, o kadar iyi!\’\’ diyoruz.)

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar