Hamilelik depresyonu nasıl atlatılır, belirtileri nelerdir

Araştırma sonuçlarına göre kadınarın %33’ü hamileliklerinin herhangi bir döneminde hamileliğe bağlı olarak klinik depresyon ya da anksiyete bozukluğu yaşıyor. Hamileliğinde psikolojik sorunlar yaşayan kadınların %20’sinden az bir kısmı tedaviye başvuruyor.

Hamilelikte depresyon belirtileri

Hamilelik sırasında psikolojik bozuklukların teşhisini koymak zor ve yanıltıcı olabilmektedir. Uyku bozuklukları, iştah değişimleri, konsantrasyon ve enerji seviyesindeki değişimler gibi belirtiler hamilelik belirtileri ile karıştırılabiliyor. Anne adayının hamileliği boyunca kendisi ve bebeğiyle ilgili endişe duyması belli bir dereceye kadar normaldir. Fakat anne adayı depresyon ya da anksiyete yaşıyorsa mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

Hamilelik döneminde aşağıda okuyacağınız durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

– Eskiden keyif aldığınız şeylerden artık keyif almıyorsanız

– İki haftadan uzun süren depresif ruh haliniz varsa

– Suçluluk duygusu hissediyorsanız

– Yorgunluk haliniz varsa

– Çevrenizdeki olaylara ilginiz azaldıysa

– Değersiz hissediyorsanız

-İntihar düşüncesi eğilimindeyseniz

– İştah eksikliği yaşıyorsanız

– Sürekli uyuma ya da hiç uyuyamama haliniz varsa

– Dikkat eksikliğiniz varsa

– Umutsuz hissediyorsanız.

İlaçsız tedavi yöntemleri

Anne adayı hafif ya da orta dereceli depresyon yaşıyorsa öncelikli seçenek ilaçsız tedavi yöntemleridir. Bu yöntemleri doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Psikoterapi: Uzman bir psikologtan psikoterapi alabilirsiniz. Bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemlerle duygu ve düşüncelere bakış açınızı değiştirerek, duygu durum bozukluğunuzu fark edebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Işık Tedavisi: Son yıllarda ışığın depresyon belirtilerini azalttığı gözlemlendi. Günün birkaç saati yapay bir güneş ışığıyla uygulanabilen tedavi yöntemini deneyebilirsiniz.

Omega 3 takviyesi: Omega 3yağ asitleri serotonin üretimi arttırır. Bu özelliğiyle doğal bir antidepresan kaynağıdır. Bu nedenle ruh sağlığınız için ceviz, balık gibi Omega 3 kaynağı besinleri daha sık tüketebilirsiniz.

Akupunktur: Vücudun belli noktalarına minik iğneler batırılarak yapılan akupunktur risksiz bir tedavi yöntemidir.

Antidepresan ilaçlarla tedavi

Depresyon tedavisi ya da anksiyete bozukluğu için kullandığınız ilaçlar varsa ilaçları bırakmadan önce muhakkak doktorunuza danışın. Antidepresan tedavisini yarıda kesmek, doktora danışmadan ilaç kullanımını bırakmak riskli sonuçlara neden olabilir.

Hamilelik sürecinde anksiyete ya da depresyon belirtileri yaşıyorsanız  bu durumu öncelikle kadın doğum doktorunuzla paylaşın. Doktorunuz sizi uzman bir psikolog ya da psikiyatriste yönlendirebilir ve hamileliğiniz daha sağlıklı bir şekilde devam ettirebilirsiniz.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar