• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 450 Görüntülenme

Hamilelik rahim dışında gerçekleşir mi?

Hamilelik rahim dışında gerçekleşir mi?

Hamilelik rahim dışında gerçekleşir mi?

İnsanlarda hamilelik aslında doğumdan sonra bir dokuz ay daha devam ediyor… İnsan yavrusu, diğer türlerin yavrularına göre çok daha uzun süre anneye muhtaç bir varlık. Anne karnında geçirilen dokuz ay, onun temel gelişim sürecine yetmiyor. Bebekler büyümeye, gelişime anne rahminde devam etseydi, yani hamilelik süreci dokuz ay değil de, onsekiz ay olsaydı, vajinal doğum mümkün olamazdı. Bu nedenle hamilelik boyunca süren gelişim, rahim dışında da devam ediyor. Özellikle doğum sonrasındaki ilk dokuz ay. Bu spesifik dokuz aylık döneme dış gestasyonel dönem deniliyor.

Hamilelik rahim dışında gerçekleşir mi?

Memelilerin çoğu doğduktan çok kısa bir süre sonra yürüyerek annesinin peşinden gidebiliyor. Evrim ağacının üst seviyelerinde olan memeli ve yumurtadan çıkan hayvanların hepsi yavrularına bakar, onları besler, temizler ve tehlikelerden korur. Kimi yavrularını kollarında, kimi ayaklarının üzerinde, kimi de kesesinin içinde taşır. Örneğin; kanguru familyasında hamilelik 20-40 gün gibi kısa bir dönemi kapsar. Yavrular ortalama 2 santim boyunda ve 1 gram ağırlığında hiçbir organının gelişimi tamamlanmadan doğarlar. Gelişimlerini kesede tamamlarlar. Yavru kanguru annesinin kesesinde ne kadar kalır? “Dış gestasyon” süreci tamamlanana ve kendi başına annesinden uzaklaşabilene kadar.

 

Hamilelik rahim dışında gerçekleşir mi?

Hamilelik rahim dışında gerçekleşir mi?

Özetle; doğum ne hayatın başlangıcı ne de hamilelik süresinin sona ermesidir. Yenidoğanı hayata hazırlamak için rahim içinde ve dışında süren gestasyon dönemi için çok önemli ve etkisi büyük bir ara dönem aşamasıdır. Tıbbi bir müdahaleyi erken uygulayabilmek için rahim dışı hamileliği erken teşhis etmek gerekiyor. Farklı bir çözümü yoktur. Rahim dışında hamilelik gelişemez. Görünürde rahim dışı hamilelik, adetlerin belli tarihinden bile önce meydana gelen ve kanamalarla belli olur. Bazen çok yoğun olan sancılar hissedilir. Bu durumun teşhisi iki inceleme ile yapılır yönlendirir: Beta HCG (hamileliğin varlığını gösteren hormon) ölçümü ve rahmin boş olduğunu, boruda anormal bir görüntünün varlığını gösteren ekografi.Diğer bir inceleme de kolioskopidir. Karın çeperi seviyesinde küçük bir çizikten sokulan ışıklı bir tüp, karnın içine bakmaya ve rahim dışı bir hamileliğin varlığını gösterir. Rahim dışı hamilelik, ya klasik bir müdahale ile ya da kolioskopiyle ameliyat yapılmalıdır.. Şayet hamileliğin başında sancılarla birlikte kanamalarınız varsa, gecikmeden bir doktora danışmak çok önemlidir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılanlar