İnsan emekli olunca ne yapar

Emekli kişi ilk zamanlarda kendini oyalayacak bazı yöntemler bulsa da bunlar çoğunlukla geçici çözümlerdir. Dolayısıyla uzun vadeli bir ilgi alanı arayışına girmek zaruridir.Bu arayışın bazı beynelminel sonuçları vardır.
Kırtasiye veya Bakkal Dükkanı Açar

Küçük bir işletme açmak, emekli insanın aklına gelen ilk çözümlerden biridir.Mesela öğretmen emeklilerinin kırtasiye dükkanı açtıkları sıklıkla görülür. Bakkalcılık da çok rastlanan ticaret fikirlerindendir. Ancak son dönemlerde işletmeyi az sermaye ile açabilmek önemli olduğundan sigorta acenteliği, emlakçılık gibi işlere girilir. Bunun sonucunda bu ofislerde altmış yaş civarı işletmeciler görme olasılığı artar. Fakat büyük holdinglerin her alanda piyasaya hakimiyetleri küçük  işletmelere fazla tutunma şansı bırakmadığından, emeklilerin işletmecilik ve yöneticilik girişimleri oturdukları apartmanın yöneticiliği ile nihayetlenir.

Anılarını Kitaplaştırmak İster

Diğer bir emekli hareketi de kitap yazma eğilimi şeklinde gözlenir. Özellikle devletin üst makamlarından emekli olan kişilerde bu eğilim daha fazladır. Zira yıllar boyunca görüp de görmezden gelmek zorunda kaldıkları  işleyişi veya bir türlü düzeltemedikleri aksaklıkları, vesile oldukları başarıları velhasıl yıllarca yaşayıp kimselere anlatamadıklarından içlerine birikmiş herşeyi paylaşmak isterler. Bu yüzden emeklilikleri yaklaşırken kafalarına koydukları bu yazma fikrini hayata geçirmek için çabalarlar, odalarında saatler geçirir, ancak geçen zamanın farkında olmazlar. Bu da evin diğer sakinleri özellikle de hanımı için mutluluk vericidir. Öyle ki hanımefendi eşini kitaptan öte ansiklopedi yazması konusunda yüreklendirebilir.

Kendisini Bağa Bahçeye Çiçeğe Böceğe Verir

Söz taa çalışırken kafaya koyulan planlardan açılmışken, hemen herkesin emekli olduktan sonra kendini bir sahil kasabasına atıp orda şehrin gürültü ve karmaşasından uzak, sakin bir hayat geçirme arzusunu da es geçememek lazımdır. Bunun için çalıştığı zamanlardan tasarrufunu yapan, gönlünün çektiği  sahil kasabasından (kendi deyimleriyle mesire ya da sayfiye yeri) evini alan emekli amcamız evini ocağını tasını tarağını topladığı gibi yeni hayatına doğru yol alır. Artık kendisini bağa, bahçeye, çiçeğe, böceğe adar. Toprakla sık temas  sinirleri aldığından  bu hayatı seçen  emeklilerin huyu suyu pamuk kıvamında olur.

Tüm Kurum ve Kuruluşların  Mükemmeliyeti İçin Çalışır

Klasik emeklilik uğraşları bu şekilde uzar gider. Bir de yeni dönem emeklileri vardır. Bunlar gelişen dünyanın sunduğu çeşitli iletişim olanakları  ile kendilerine ucu bucağı olmayan  başka bir ilgi alanı bulurlar. ”Toplumsal Sorumluluk Neferleri” diye tanımlayabileceğimiz  bu güruh, sayıları giderek artmasına rağmen birbirlerinden habersiz bir şekilde, bağımsı olarak aynı hedefe hizmet etmektedirler. Efendim, bu grup emeklilerimiz yılların bilgi, birikim ve tecrübesi ile kendilerini, Türkiyede’ki tüm kurum ve kuruluşların mükemmeliyetine  adarlar. Gördükleri eksikleri, kusurları, hataları kendi ürettikleri yüzlerce çözüm önerilerini ilgili makamlara ulaşarak  aktarmak isterler. Kimileri telefon açarak, kimileri mektup yazarak, kendini teknoloji alanında geliştirenler e-posta atarak veya sosyal paylaşım ağlarından faydalanarak fikirlerini ulaştırmaya çalışırlar. Bekledikleri dönüş kendilerine gelmediğinde ise yolladıklarının görülmediğine  emin olarak tekrar aynı düşüncelerini ilgili mercilere yollarlar. Günleri bu döngü içinde geçer gider.

Dernekçilik Yaparlar

Dernekçilik faaliyeti de emeklilerin bir başka avuntu alternatifidir. Buradaki amaç, ortak yönleri fazlaca olan insanları bir araya getirmek ve çalışmalar yapmaktadır. Kümes hayvanlarını koruma ve yaşatma derneğinden, köyünü özleyenler derneğine kadar çeşit açısından geniş bir yelpaze sunan dernek/lokal mantığı sıcak sosyal bağlar  kurmak için idealdir.
Efendim sıcak sosyal ağlar demişken, maaş kuyruğunu da es geçmemek lazımdır. Emeklilerin maaşını bankadan çekme  günleri de bir nevi toplanma günüdür. Hemen herkeste birbirlerine karşı bir göz aşinalığı zaten vardır. Derinleşen sohbetlerden de keyif aldıklarından, maaşlarını torunlarına çektirmek yerine kendileri de gitmeyi tercih ederler.

Emeklilerimize verdikleri hizmetlerden ötürü şükranlarımızı sunuyor, ”emeklerinize sağlık” diyoruz.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar