İnsan gözü kaç megapikseldir?

Dijital fotoğraf makineleri ve akıllı telefonların üst düzeyde çözünürlüğe ulaşması bizleri kendine hayran bırakıyor. Peki insan gözü kaç megapiksel, hiç merak ettiniz mi?

Günlük hayatta gelişen teknoloji hakkında duyduğumuz birçok söz bulunuyor. Mesela “Teknoloji nerelere geldi?”, ” Adamın cep telefonunun kamerası 20 megapikselmiş.” gibi.. Hatta “Bu kamera benim gözümle gördüğümden daha net çekiyor” gibi sözler de duyduğumuz olmuştur. Ancak işin aslı öyle değil. Yapılan araştırmalar teknolojinin hala kainatın ne kadar gerisinde kaldığını gösteriyor.

Göz küçük açılarla ve anlık olarak hareket eder. Etrafımızda bulunan detayları beyne yansıtmak için de sürekli olarak kendisini günceller. Ayrıca iki gözümüz bulunmaktadır. Beynimiz çözünürlüğü arttırmak için her iki gözden gelen sinyalleri toplar. Daha fazla bilgi için gözümüzü gördüğümüz şeyin etrafında hareket ettiririz. Bu sebeplerle göz ve beynin birlikteliği, retinada bulunan foto alıcıların fazlalığı sayesinde bir makinede olabileceğinden çok daha yüksek çözünürlükte veriler elde ederiz.

Bilimsel verilerle açıklayacak olursak; aşağıda okuyacağınız değerler insan gözünün bir manzarayı ne kadar netlikte gördüğünü açıklamaktadır.

Önünüzde 90\’a 90 derecelik açıda bir görüntünün olduğunu farz edin. Bu durumda ortalama bir göz için piksel sayıları şöyledir:

90 derece * 60 arc-dakika/derece * 1/0.3 * 90 * 60 * 1/0.3 = 324,000,000 pixels (324 megapiksel) olur.

Gerçekte her an bu kadar çözünürlük elde etmiyoruz. Fakat gözümüz bir manzarada görmek istediğimiz bütün detayları görmemiz için olanak sağlar. Bunun içinde sürekli istediğimiz detayın etrafında hareket eder. Ancak insan gözü bu açıdan çok daha fazla bir açı görür. Bu açı 180 dereceye yakındır. Biraz daha küçük düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabildiğimizi varsayalım.

120 * 120 * 60 * 60/ (0.3 * 0.3) = 576 megapiksel.

Ancak şüphesiz ki insan gözünün görebileceği gerçek açı değeri çok daha fazla bir çözünürlüğe tekabül eder.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar