• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 21861 Görüntülenme

İşverenin sorumlu olduğu durumlar

İşverenin sorumlu olduğu durumlar

işverenin sorumlu olduğu durumlar

Öncelikle iş kazalarını önlemek amacıyla gerekli iş güvenliği tedbirleri alınması gerekir.
Gerekli önlemler alınmış olmasına rağmen bir iş kazası yaşanması durumunda kaza geçiren işçinin öncelikle hastaneye resmi iş kazası kaydının yapması icap eder.

işverenin sorumlu olduğu durumlarİşverenlerin ise iş kazası olduğunu bildirmesi gerekiyor. Çünkü kanun, iş kazası olması sırasında hem işçiye hem de işverene iş kazasını bildirme yükümlülüğü getirmektedir.

İşverenin sorumlu olduğu durumlar

Şayet gerçekleşen kaza iş kazası tanımına giriyorsa, işveren kusurlu ise, iş kazası sonucunda bedensel ya da ruhsal bir zarar veya ölüm ortaya çıkmışsa işverenin iş kazası sebebiyle, tazmin sorumluluğu ortaya çıkar.

İşverenin sorumlu olduğu durumlar

İşverenin sorumlu olduğu durumlar

İşverenin gözetme borcuna aykırı davranışı sonucunda meydana gelen iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle işçi, uğradığı bedensel ya da ruhsal zararlarının tazminini (tazminat) talep edebilir. Aynı zamanda işçi, koşulları varsa manevi tazminat da isteyebilir. İşverenin kusuru sonucu iş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına tutulan işçinin ölümü halinde desteğinden yoksun kalanlar da işverenden tazminat (destekten yoksun kalma tazminatı) talebinde bulunabilir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılanlar