Karı-koca ilişkileri nasıl olmalıdır

İyi bir karı-koca ilişkisi,mutlu bir evlilikle başlar. Mutlu evlilik ise eşlerin birbirlerini sevip saymaları, yaşamı dürüstçe paylaşmaları ve karşılıklı olarak sorumluluklarını yerine getirmeleri ile mümkün olur.
İdeal karı-koca ilişkisi, karşılıklı sevgiye, saygıya dayanan, hayatı dürüstçe paylaşan, birbirinin hürriyetini kısıtlamadan, birbirlerini sahiplenmeden yaşayan ilişkidir.
İyi bir karı koca ilişkisinde, birbirinin kişiliğine saygı göstermek esastır. Birçok sürtüşme ve çatışmanın temelinde karşıdakinin kişiliğine saldırmak veya saygılı olmamak yatmaktadır.
Tartışmanın büyümeye başladığı zamanlarda en azından eşler \’\’anlaşamayacaklarında anlaşırlarsa\’\’ tartışma kavgaya dönüşmez…
Evlilikte geçimsizliklerin en önemli sebeplerinden birisi, karı kocanın evlenmeden önce kendi ailelerinde gördüklerinidevam ettirme eğilimleridir. Oysa karı-kocanın kendi ailelerinde gördükleri olumsuz davranışları terk etmeleri gerekir. Şu da bir gerçek ki ülkemizde değişim ve yeniliklere hanımlar daha kolay uyum sağlarken, erkekler geleneksel yapıyı sürdürme çabası içerisinde olmaktadırlar.

Evlilikte eşlerin yerine getirmesi gereken birtakım roller var. Bu roller yerine getirilmezse, eşler arasında çatışma çıkar.
Kadın kocasına karşı saygılı olup onu hoş tutmalıdır. Sevgili Peygamberimiz, \’\’Kocası, kendisinden razı olarak ölen her müslüman kadın cennete girer\’\’ buyuruyor. Erkek de, hayat arkadaşı olarak seçtiği karısını sevip saymalı, ona iyi davranmalıdır. Yine peygamber efendimiz, \’\’En hayırlınız, karısına karşı en iyi davrananınızdır\’\’ diyor.

Unutmamak gerekir ki sağlıklı bir karı-koca ilişkisi, yetişecek çocuklar için de model oluşturacaktır. Anne-babanın ilişkilerini kendine örnek alan çocuk , bu şekilde istenen ve istenmeyen davranışları onlardan öğrenerek yetişecektir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar