• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 516 Görüntülenme

Kitap okumaya zaman ayırın!..

Kitap okumaya zaman ayırın

Kitap okumaya zaman ayırın!

Günümüz toplumlarının belki de en büyük yanılgısı, kitap okumaya yeterince zaman ayırmamalarıdır. Hızla tüketilecek diziler, filmler, sosyal medya üzerinden paylaşılan videolar, görseller var iken, bir kitabın sayfalarıyla meşgul olmak çok daha zahmetli ve yorucu kabul edilir oldu. Çünkü kitap okuyan kişi, nesne değildir, o eylemin öznesidir. Başrol ona aittir. Edilgen ve pasif olan değil, aktif ve etkin olandır. Okuduklarıyla zihinsel bir maceranın içine girer. Zaman durmuştur artık, her şeyi ardında bırakıp, gerçeklik duygusuyla sarılır kelimelere, cümlelere. Aradığı ne varsa onu bulur kelimelerde. Tek bir duygu değildir hissettiği ve yaşadığı.
Aynı anda öfke ve merhameti, sevgi ve nefreti, hüzün ile neşeyi tadar, maharetli bir yazarın kaleminden dökülenlerle. Bu duygu zenginliğini hangi melodi, hangi resim, hangi sahne insana yaşatabilir?

Kitap okumaya zaman ayırın

Tüm görsel sanatların kaynağı da, bu hissiyatın membaı, kitaplardır. Ancak okuduklarımız bin bir çeşitli hayali beraberinde getirirken, gördüklerimiz ve izlediklerimiz tek bir ana ve sahneye mahkum eder bizi. Zenginliğin, evlerdeki kitap ve kitap okuyan birey sayısının fazlalığı ile ölçüleceği bir dünyada yaşam çok daha farklı olabilirdi.

Kitap okumaya zaman ayırınSavaşın, zulmün, açlığın, yalan ve ihanetin sadece kitap sayfalarında yer alacağı bir yaşam. Roman ve şiirle, aşkın ve sevginin masumiyetine inanacağımız, tarih eserleriyle geçmişin hatalarını anlayıp, hatıralarını yad edeceğimiz, coğrafya kitapları ile aynı anda gezmeye, görmeye gücümüzün yetmeyeceği bambaşka iklimler tanıyacağımız, fikir kitaplarıyla farklılıklara hoşgörüyü öğreneceğimiz bir dünya inşa edebilirdik.

Kitap okumaya zaman ayırınKitaplar, yaşamda gördüğümüz, duyduğumuz ve anlattığımızdan daha fazlasını olduğunun göstergeleri olmuştur. Yazarının elinde hayat bulan, farklı kimliklere bürünen kelimeler, bildiğimizden farklı anlamlarla karşımıza çıkarlar. O kelimelerin peşinden sürükleniriz daha önce gitmediğimiz, görmediğimiz diyarlara.

Yeni hayatlar tecrübe ederiz, sayfalar arasında dolaştıkça. Ve kendi gerçekliğimizden uzaklaşırız, bencilliğimizden sıyrılırız, başka yaşamlara ve fikirlere kapı aralarız, yazarının elinde, kelimelerden işlenen oya gibi kitaplarla…

Kitap okumaya zaman ayırın

Kitap okumaya zaman ayırın

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar