• 6 ay önce
  • 0 Yorum
  • 338 Görüntülenme

Kollajen cildinizin önemli bir yapı taşıdır

Kollajen cildinizin önemli bir yapı taşıdır

Kollajen cildinizin önemli bir yapı taşıdır

Cildinizi sağlıklı bir görünüme kavuşturmanın en önemli yolu beslenme şeklinizi kontrol altına almaktan geçiyor. Yanlış beslenmenin cilt üzerindeki etkilerini, kollajen desteğinin önemini gözden geçirelim. Beslenmenin sağlığımıza doğrudan etki ettiğini biliyoruz. sadece zayıf olmanın değil, sağlıklı gözükmenin de temeli beslenmeden geçiyor. Peki, sağlıklı bir cilt ne demek?

Cildimiz hücrelerden oluştuğu için ona da bir organ olarak bakmak gerekiyor. Zaten bağırsakları saymazsak, yüzey olarak 2 metrekare ile büyük bir alana sahip. Bir de cilt, karaciğer ve böbrek gibi değil… Karaciğer yağlanmanı görmezsin ama cildindeki kırışıklığı görürsün. Dolayısıyla, yaşlanma açısından çok kolay reaksiyon aldığımız bir alan. Maalesef ki, cilt bir bariyer olduğu ve bizi dışarıya karşı koruduğu halde çok umursamadığımız bir organ… Halbuki cildin bağışıklığımız ile önemli bir bağlantısı var.

Beslenme, vitaminler, yaşam şekli ve nasıl baktığımız ayrı başlıklar olarak konuşulabilir. Eğer beslenmeden başlayacaksak ciltteki sedef, egzamalar, lekelenmeler, pullanmalar başka hastalıklarla da alakalı olabilir. Ama ne olursa olsun, her şeye beslenme ile ilgili olarak başladığınızda önce bağırsaktan başlamanız lazım. Eğer biz bağırsak habitatımızdaki iyi bakterilerin oranlarını artırmazsak bu bağışıklık reaksiyonlarını cildimizdeki bağışıklığın da azalması olarak göreceğiz. O zaman daha çok kimyasallara reaksiyon vereceğiz, cilt rahatsızlıklarımız daha da fazla olacak… O halde bağırsağımız için ne yapacağız; gelen iyilik konseptini orası için de kullanacağız. İşlenmiş ürünleri ne kadar az tüketirsek bağırsaklarımız o kadar rahat edecek. İşlenmiş ürünler dediğimizde markette satılan pek çok paketli ürün akla geliyor. Az çok bunları biliyoruz…
Ama onun dışında spesifik olarak bildiklerimizin içine neler giriyor? Un ve şeker… Bunlar cildi çok bozuyor. Un ile şeker aşağı yukarı aynı sonuçta un da bir tür basit karbonhidrat… Peki, ne yapıyor bu?

Kollajen cildinizin önemli bir yapı taşıdırVücudun içerisindeki basit karbonhidratlar yendiği zaman, yanında başka bir şey yoksa hızlı da yediğimiz için bir de bağırsaklar hasarlı ve geçirgen bağırsaklarsa, yani bağırsağın bariyeri azalmışsa hızlıca kana geçtiğinde, kan şekerini ani yükseltir. Biz diyabet olmayabiliriz, hipoglisemi olmayabiliriz, belli bir yaşa kadar kilo sorunumuz bile olmayabilir. Ancak bu yükselmelerin, yani bunları yemenin hep bir bedeli oluyor ve bedel şöyle ödeniyor; nasıl kanımızda çok yüksek şeker istemiyoruz, her baktırdığımızda normal bulmaya çalışıyoruz, vücudun o şekeri nereye depoladığının önemi var. Kilo da yapabilir, karaciğerini de yağlandırabilir. Bunları yapmadığında da en çok gözden kaçan şeyi yapıyor; şekerle cilt arasında bir çapraz bağlanma gerçekleşiyor. Yani şekerin gidip de kendini karnındaki yağ gibi depolamayı sevdiği yerlerden biri cildin kollajenine yapışmak.

Cilt kollajeni vücutta en fazla olan protein. Kollajen ciltte dişte, eklemlerimizde, kulak mememizden kıkırdaklara kadar var. En çok hedef aslında cilt… Şeker kollajene geldiği zaman çapraz bağlanma dediğimiz bir duruma geçiyor. Şekerin cilde verdiği hasar ilaçla maalesef geri döndürülemiyor. Ancak tekrar iyi beslenerek bir sonraki yenilenmede düzeltilebiliyor.

Kollajen cildinizin önemli bir yapı taşıdır

Kollajen cildinizin önemli bir yapı taşıdır

Aylık cilt yenilenmesi 24-28 günde bir gerçekleşiyor. Cildin üstü kendini yeniliyor ve bebek hücreler geliyor. Ancak yaşlandıkça ve kötü beslendikçe bu süreç 48 güne kadar uzuyor. Başkasına göre 2 kat daha yavaşlamış bir iyileşme ve hızlanmış bir yaşlanma yaşıyoruz. Birçok insan yer çekiminden ya da genetikten cildi sarkıyor zannediyor. Hayır! Yaşlılık açısından baktığımızda cildin sarkmasının, kırışmasının ve ciltle ilgili problemlerin yüzde 40’ının sebebi şekerin, kötü beslenmenin, unluların, işlenmişlerin ve alkolün kollajen ile yaptığı çapraz bağlanma sonucu vücuttaki derinin esnekliğini kaybetmesinden kaynaklı meydana geliyor. Eklemindeki rahatsızlık da aynı, cildin sarkması da aynı…Birçok hastalığın nedeni bu tip yiyecekler ama hiç umursamıyorsak bile dış görüntümüz için şekerin ne kadar zararlı olduğunu fark etmemiz şart.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılanlar