Öğrenci 19 Mayıs’ta Niçin Bayram Yapıyoruz

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  19 Mayıs’ta Niçin Bayram Yapıyoruz

  Her yıl 19 Mayıs tarihinde Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nı kutluyoruz. atamızın bize armağan ettiği bu bayramı neden kutluyoruz merak mı ediyorsunuz?

  Birinci Dünya Savaşı’nın ardından düşmanlar yurdumuzu paylaşmaya kalktılar. O zamanlarda Osmanlı padişahı ve sadrazamları bu duruma çare aramak yerine neredeyse düşmanların her isteklerini yerine getiriyorlardı. Ancak yurdumuzun düşman işgalinden kurtulmasını ve Türk ulusunun çağdaş bir ulus olmasını isteyen önderler de vardı elbette. Bu önderler hiç kuşkusuz Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarıydı.

  Türk ulusunu kötü koşullardan ulusun inancı ve direnci kurtarabilirdi. Bu düşüncelere sahip olan Mustafa Kemal 16 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma Vapuru’yla İstanbul’dan yola çıktı ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a vardı. Samsun, Amasya, Havza, Erzurum ve Sivas’ta Türk milletinin ileri gelenleriyle görüştü, kongreler topladı. Böylece Kurtuluş Savaşı başlatıldı ve üç yıl sonra yurdumuz düşman işgalinden kurtuldu. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi.

  Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihi olan 19 Mayıs, Atamızın isteği üzerine “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.  19 Mayıs, Türk ulusunun uyanışının başladığı büyük gündür!.. Büyük önder Atatürk’ün Anadolu topraklarına adım attığı gün!..

  Osmanlı İmparatorluğu‘nun düşman devletler tarafından işgal edildiği zor günlerdir, o günler… Milletin bağımsızlık savaşı verdiği ama milli beraberlik sağlanamadığı için işgalin hız kazandığı günler…

  Büyük önder Atatürk, milletin bütünlüğünü korumak, milli egemenliği sağlamak için 16 Mayıs 1919′da Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Anadolu’ya hareket eder. 19 Mayıs 1919′da Samsun‘a ayak basar! O’nun halkına ve özellikle de gençlere güveni tamdır. İşte o gün, ulusun bağımsızlığını ilan etmek için verilen büyük mücadele, Kurtuluş Savaşı başlamıştır.

  Büyük bir savaş verilir. İçten ve dıştan düşmanlar tarafından kuşatılmış olan vatan toprakları kurtarılır. 23 Nisan 1920′de egemenliğin sahibi olan millet için Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulur. 29 Ekim 1923′te de Cumhuriyet ilan edilir.

  19mayis6_1305Atatürk, tüm bu mücadele sırasında gücünü hep gençlikten almıştır. Onlara çok güvenmiştir. Bir söyleşisi sırasında doğduğu gün kabul ettiği 19 Mayıs’ı bayram olarak Türk gençliğine armağan etmiştir.

  20 haziran 1938 tarihli kanunla 19 Mayıs “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1981 yılından itibaren de “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” diyen Atatürk için “Atatürk’ü Anma Bayramı” olarak kutlanmaktadır.