Antoni Gaudi kimdir? Hayatı hakkında bilgi

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 7 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Antoni Gaudi kimdir? Hayatı hakkında bilgi

  Bugün Google Antoni Gaudi için bir doodle yaptı! Peki ünlü Antoni Gaudi kimdir? İşte Antoni Gaudi’nin hayat hikayesi kısaca.
  Dünyaca ünlü bir mimar Antoni Gaudi , doğum tarihinin 161. gününde unutulmadı. Google , Antoni Gaudi’ye özel bir doodle hazırladı, kullanıcılara sürpriz yaptı. Haliyle ”Antoni Gaudi kimdir” diye merak edilmeye başlandı. İşte Antoni Gaudi’nin hayatı hakkında bilgi.

  Antoni Gaudi kimdir?

  Antoni Gaudi veya tam adı ile Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet, Art Nouveau akımının İspanya’da öncüsü olan ünlü Katalan mimardır. Ayrıca Barselona’nın en ünlü mimari eserlerinin üreticisidir.

  25 Haziran 1852’de Katalonya’nın Reus kentinde doğdu. Babası bir bakır ustasıdır. 1869’da başladığı mimari eğitimi, askerliği ve çeşitli nedenlerle sekiz yıl sürdü. 1878’de eğitimini bitirdiği Barselona kenti, bütün sanatsal etkinliklerinin merkezi olmuştu ve kişiliğinin gelişiminde büyük rol oynamultı. O dönem, Barselona’da özellikle tekstil endüstrisini gelişmesiyle orta sınıfın güçlendiği, zenginliğin ve de şehirsel gelişimin arttığı bir dönemdi. Gaudí, Fransız mimar Eugene Viollet-le-Duc ve “süsleme, mimarinin kaynağıdır” diyen İngiliz düşünür John Ruskin’in fikirlerinden etkilendi. Zaman içinde 19. yüzyılın baskın tarihi stillerinin ötesine geçerek, kendi sınıflandırılması güç estetiğini oluşturdu.

  Antoni Gaudi için özel doodle!

  İlk önemli eseri, Vicens ailesi için 1883-1888 tarihleri arasında yaptığı Barselona’daki Casa Vicens adlı yazlık evdi.Daha sonra Eusebi Güell adlı sanayici ile güçlü bir ilişki kurarak bu aile için yaptığı eserlerle Barselona’da prestij edindi. Bu eserler, Güell Pavilyonu, Güell Sarayı, Güell Mahzeni, Colonia Güell Türbesi ve Güell Parkı’dır. Diğer önemli eserleri arasında ise Teresano Koleji, kendisine yılın binası ödülünü kazandıran Celvet Evi, Bellesgurad Villası, Battlo Evi ve La Pedrera adıyla bilinen Casa Milà bulunmaktadır.

  En ünlü eseri hayatını adadığı, yapımı hala süren La Sagrada Familia bazilikasıdır. Gaudí, 1882’de Francesc de Paula Villar Lozano tarafından yapımına başlanan bu kiliseyi tamamlama işini 1883’de üzerine aldı. Gittikçe daha çok zamanını bu esere ayıran Gaudí, 1908’de başka proje almayı bıraktı ve 1926’daki ölümüne dek sadece La Sagrada Familia ile uğraştı. Gaudi, tüm mimari bilgisini karmaşık semboller sistemi ve inancın gizemlerine ilişkin görsel açıklamalarla birleştirerek bir 20. yüzyıl katedrali oluşturmayı arzuluyordu. Sadece tüm enerjisini esere ayırmakla kalmadı, stüdyosunu da inşaata taşıdı. 7 Temmuz 1926’da, 74 yaşında bir trafik kazasında projesini tamamlayamadan hayatını kaybetti ve La Sagrada Familia’ya gömüldü.