Aşırı sıcakların insan psikolojisine etkileri

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve webkolik tarafından 1 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Aşırı sıcağın insan psikolojisine etkilerine değinen doktorlar bunaltıcı havalarla beraber insanların sinirlilik düzeylerinin de doruk noktasına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte stresin zihinsel, ruhsal ve fiziksel açıdan insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir tehdit unsuru haline geldiği ve bu nedenle stresi kontrol altında tutarak hayatı daha üretken bir hale getirilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

  Aşırı sıcaklarla birlikte oluşan stres insanda öfke, bıkkınlık, halsizlik, kavga, hatta tartışmaya neden olur. Bu stresle birlikte reflekslerde meydana gelen zayıflama ile ev, işyeri ve trafik kazalarında artış görülebilir. Ayrıca yeme, içme bozuklukları, uykusuzluk, halsizlik,huzursuzluk, iştah kaybı, aşırı yeme eğilimleri, konsantrasyon eksikliği, sigara ve alkol kullanımının artması, sürekli yorgunluk gibi insanın iş ve sosyal hayatını son derece olumsuz etkileyebilecek belirtiler ortaya çıkabilir. Yoğun ve uzun süreli stres altındayken dolaşım sisteminde salgılanan adrenalin ve sinir hormonları da kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sağlık açısından risk oluşturacak problemlere yol açabilir
  Strese sebep olan faktörlerin tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil fakat stresle mücadele etmenin yolları bulunuyor. anlattı. Eğer işyerinde çok yoğun tempoda çalışıyorsanız belirli aralıklarla çalışmaya ara verin ve zihninizi 10 dakika kadar boşaltın. Eve iş götürmeyin. Ev ve işyerinde yapabileceğinizden fazla sorumluluk almayın. Yapamayacağınız bir iş konusunda hayır demeyi de öğrenin. Stres ve öfkelerinizle başa çıkmayı öğrenin. Gevşeme tekniklerini kullanın. Acele kararlar almayın. Sakinleşmeye çalışın. İş dışında hayatınıza da yatırım yaparak hobiler edinin. Her yöntemi denemenize rağmen stresle başa çıkamazsanız bir psikiyatri uzmanından yardım alın.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Temmuz 2018 21:57