Asitli içeceklerin zararları

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 5 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Asitli içeceklerin zararları

  Asitli içecekleri akşam yemeklerinizde, abur cuburlarınızın yanında ve canınız çektiğinde tüketiyor musunuz? Peki asitli içecekleri tükettiğiniz zaman vücudunuzda yaşananları biliyor musunuz?

  Bir bardak asitli içecek tükettiğiniz zaman ilk 10 dakikada kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu da demek oluyor ki normal günlük dozun 100 katı kadar şeker kanınıza girdi. Asitli içeceklerin içinde fosforik asit bulunduğu için midenizde bulanma hissetmezsiniz. 20. dakikada önce kan şekerinizde aşırı derecede yükselme olur. Bu da pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanmasına neden olur. Ayrıca kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar. 40 dakikada kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselmeye başlar. Karaciğerden daha fazla şeker yapılır kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselmeye başlar. 45 dakika içerisinde beyinde dopamin yapımı artmaya başlar. Mutluluk hissi artar. 60 dakika içerisinde aniden açlık hissi oluşur. Tekrar asitli içecek ve tatlılara yönelirsiniz.

  Eğer düzen böyle devam ederse karaciğer ve göbekte yağlanma artar. Vücudun bütün hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişmeye başlar.