Bebeğinizin yüz ifadesi ne anlama geliyor?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 17 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Henüz konuşamadığı için bebeğiniz size derdini ya da düşüncelerini anlatamıyor. Siz de onun neler hissettiğini anlayabilmek istiyorsunuz değil mi? Hatta “ne hissettiğini söyleyebilse de rahat etsem” diye düşünüyor da olabilirsiniz. Bebeğiniz konuşamasa da yüz ifadeleriyle size neler hissettiğini anlatıyor aslında. Bebeğinizin yüzüne bakarak neler hissettiğini anlamanız mümkün.

  Şaşırma

  Belirtileri: Bir yere ya da nesneye sürekli gözünü dikerek bakma. Bebeğiniz ağzı açık kalmış şekilde kaşları kalkık vaziyette, ilgilendiği nesneyi işaret ediyor veya o tarafa doğru gitmek istiyor olabilir.

  Üzüntü

  Belirtileri: Ağız kenarları aşağı doğru, kaşları yukarı doğru kalkıktır. Ağlamıyorsa bile çenesi titriyordur.

  Sıkılma

  Belirtileri: Bebeğiniz sıkıldığı zaman dikkat çekmek için bağırabilir, ağlayabilir ya da bir oyuncağı fırlatabilir. Hatta tepki verdiğiniz zaman gülebilir, kahkaha atabilir.

  Kızgınlık

  Belirtileri: Bebeğiniz kızgın olduğu zaman kırmızı bir surata sahip olur ve gözleri kısık bir şekilde ağlar. Ona dokunmaya çalıştığınız zaman elinize vurabilir ya da elinizi itebilir.

  Korku

  Belirtileri: Gözleri donuk şekilde açık. Suratta ve ellerde titreme. Sabit duruyor veya ağlıyor olabilir.

  Rahatsızlık

  Belirtileri: Yoğun ağlama hali (“rrr” sesi gibi duyulan). Yüz kaslarında gerginlik görülebilir. Kıvranma ya da bacaklarını göğsüne çekme.

  Neşe

  Belirtileri: Bebeğiniz neşeli olduğunda şu belirtileri gösterir: ocaman bir gülümseme. Yanaklar yukarı kalkık ve göz kenarlarında kısıklık, çizgiler. Ellerini sallıyor veya çırpıyor olabilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018