Bel ağrısına ne iyi gelir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Yavuz tarafından 24 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  İstatistiklere göre toplumda üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra 2. sırada görülen bir sağlık sorunu olan bel ağrısında risk faktörleri açısından mesleksel faktörler ve bireyin genetik yapısı ön plandadır. Farklı hastalıklar sonucunda görülebilen bir belirti olan bel ağrısı bu bölgede bulunan her yapıdan kaynaklanabilir. Bel ağrısının sebebini öğrenmek için öncelikle mutlaka bir doktora muayene olmalısınız.

  Bel ağrısı çeken kişilerin ağrıları az ise öncelikle oturuşlarına ve duruşlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Fakat ağrı sıklığı artıp ilerliyorsa bir beyin cerrahı veya fizik tedavi uzmanına muayene olması gerekmektedir. Ağır kaldırma da bel ağrılarını arttıran nedenlerin başında gelmektedir.

  Eğer bel ağrısı kasın gerilme ve tutulumuna bağlıysa masaj, kasları kısmen gevşeteceği için yararlı olabilir. Ancak masajın mutlaka bir fizyoterapist tarafından yapılması gereklidir. Bilinçsizce yapılan masaj daha ciddi sorunlara sebep olabilir.

  Bel ağrıları için en güzel egzersiz yüzmedir. Yüzme imkanı olmayanlar için fizik tedavicilerin egzersizleri bulunmaktadır.

  Bel ağrısında ağrıyan bölgeye soğuk tedavisi uygulanması ağrı ve kas spazmını azaltmak amacıyla uygulanabilir.

  Ayrıca şu egzersizler uygulanabilir:

  – Sırt üstü uzanın, dizlerinizi kırın. Ayak tabanınız yere değsin.Bu pozisyondayken karın kaslarınızı sıkın ve 10 saniye bekleyin. Bu egzersizi 10 defa tekrarlayın.

  – Yüz üstü uzanın, ellerinizi alnınızın ortasına koyun. Bacaklarınız arasında 20 cm olsun. Bu pozisyondayken tek bacağınızı 10 cm kadar kaldırın ve 10 saniye havada bekletin. Bu hareketi diğer bacağınızla da yapın. Bu egzersizi her bacağınız için 10 defa yapmanız yeterli olacaktır.

  – Sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı dizden bükerek ayaklarınızı yere basın. Sol bacağınızı kendinize doğru çekin ve elinizle alt bacağınızı kavrayın. 10 saniye kadar kaslarınızın esnemesini sağlayın ve bu hareketi sağ bacağınızla tekrarlayın.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018