Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır Açıklamalı

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve webkolik tarafından 6 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Berat Kandili Şaban ayının 15. gecesine denk gelir. Berat Kandilinde amel defteri yazılır ve günahlar affolunur. Bu gecede kılınan 100 rekatlık Hayır Namazı vardır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) berat gecesinde 2 rekatlık bir namaz kılardı fakat ruküya gittiğinde doğrulması gece yarısını bulurdu.

  Berat kandilinde 100 rekatlık namaz nasıl kılınır?

  2 rekatta bir selam verilerek kılınan namaza “Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden , dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle” şeklinde niyet edilir.

  Namazın her rekatında Fatiha suresi okunduktan sonra 10 adet İhlas suresi okunur. İlk rekatlarda Fatiha suresinden önce Sübhaneke okunur.

  Fatiha’da besmele çekilirken İhlas ve Sübhaneke surelerinde Besmele çekilmez.

  Bu namazı peşpeşe kılmak gerekmiyor. Namaza ara verebilirsiniz. Abdestinizi tazeleyip devam edebilirsiniz. Eğer namazı gece tamamlayamazsanız kerahet vakitlerine dikkat ederek ertesi gün ikindi namazına kadar yetiştirebilirsiniz.

  Namaz kılındıktan sonra aşağıda sıralanan 11 şey 14 defa okunur.  1.İstiğfar:

  2.Salevat-ı Şerife (Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed)

  3.Fatiha-i Şerife

  4.Ayet’ül-Kürsî

  5.Tevbe Sûresinin son 2 ayeti besmele ile. (Lekad câeküm)

  6. 14 kere Yâsîn, Yâsîn … dedikten sonra 1 Yâsîn-i Şerîf.(Yâsîn-i Şerîf’te 7 zahiri, 7 batini “Mübîn” vardır. Böylece o da 14 olur.)

  7.İhlas-ı Şerif

  8.Felak Sûresi

  9.Nâs Sûresi

  10. “Sübhânallâhi ve’l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l- azîm.” duası 14 kere.

  11.Salevat-ı Şerife 14 kere okunur ve dua edilir.(Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed). Salat-ı Münciye okumak daha efdaldir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018