Bir ömür aynı hikayeyi paylaşmak

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 5 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Bir ömür aynı hikayeyi paylaşmak

  Çevremize baktığımızda birbirini çok seven ama kısa sürede anlaşmazlık yaşayan çiftlere rastlamak mümkün. Özellikle son yıllarada boşanma oranlarıyla ilgili yaplan araştırmalar evliliklerdeki süreçleri değerlendirmek adına dikkat çekici. Bu durumu sosyologlar şöyle açıklıyor: ”Evlilik içi çatışmalarda ilk 1 ila 5 yıl çok önemli. Bu dönem en çok boşanma oranlarının olduğu ve geçimsizliklerin yaşandığı evre. Beş yıl ve daha fazlasında ortaya çıkan boşanmalarda aldatma ve aile içi şiddet sıkça görülmektedir. Fiziksel şiddetin başlama zamanı ise %40 oranında kıskançlık, gelir yetersizliği, eve ilgisizlik gibi sorunlardan kaynaklanmaktadır.” Sosyologlar, evliliğin temelini oluşturan ilk beş yılın önemini vurgularken eşlerin evlilik kararı almadan önce oluşabilecek sorunları da göze alması gerektiğini belirtiyor.

  Uzun yıllar bir arada yaşayan çiftlerin sorunları çözme şekilleri birbirinden farklı olsa da sevgi, saygı ve karşılıklı iletişim olumlu sonuçlara yardımcı oluyor. Özellikle uzun süredir evli olan çiftlere baktığımızda evliliklerde oluşan sorunların bir çoğu eşlerin beklentileri ve hayal kırıklıklarından kaynaklanıyor.

  ”Bir tek aşk yok yaşayan gözyaşı dökmeksizin / Mutlu aşk yoktur ama böyledir ikimizin aşkı da” der Louis Aragon. Hayatının akışına kavuşup, onunla evlenmiş bir şair olarak. İnsan, bir sürü zorlukla, sıkıntıyla başetmeyi bir ömür boyu öğreniyor. Zamanla üstesinden gelinmeyen sıkıntılar da geçiyor, daha büyük problemler de meydana gelebiliyor. İşte bu yüzdendir şairin ”gözyaşı dökmeksizin” yaşanan bir hayatın olamayacağını ama ”aynı hikayede” olma fikrinin mutluluktan öte daha ”değerli” olduğunu söylemesi. Mutlu evliliğin bir formülü var mı tam olarak bilmiyoruz ama herkesin mutlu olmak için sevdiklerine ihtiyacı var! Eğer sevdikleriniz hala yanınızdaysa bugününüze değer katabilirsiniz.