Carlos Juan Finlay Kimdir? Hayatı

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 6 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Carlos Juan Finlay Kimdir? Hayatı

  Doktor Carlos Juan Finlay kimdir hayat hikayesi, Carlos Juan Finlay google\’ın 3 aralık 2013 logosu, Dr Carlos Juan Finlay google doodle\’ı oldu.
  Birçok önemli icat, doktorların hastalıkları teşhis edip iyileştirmesine yardım etmiştir. Bazı cihazları doktorlar kendileri yapmış, bazılarıysa başka alanlardaki teknolojik ilerlemelerin tıbba uygunlanması sonucunda ortaya çıkmıştır. İşte onlardan biri Kübalı büyük Doktor olarak bilinen Carlos Juan Finlay sarı humma virusunu testler sonucunda bulan Kübalı bilim adamıdır.Carlos Juan Finlay Barres \’de doğdu. Küba Fransız ve İskoç asıllı Carlos Juan Finlay\’nın doğduğu gün Amerikan TIP Günü Olarak kutlanır. 1855\’de Amerika Birleşik Devletleri\’nde eğitim gördü. 1853\’de katıldığı Jefferson Medical College in Philadelphia dan sonra Paris\’te ve Havana\’da eğitim hayatını tamamladı.1855\’de mezun olan Carlos Juan Finlay Havana\’ya yerleşir ve bir tıbbi uygulama açar.

  Meslek yaşamının yirmi yılı boyunca, ünlü Kübalı doktor ve bilim adamı Carlos J. Finlay şiddetle tartışılan tıbbi tartışmaların merkezindeydi. 1865\’de Havana\’daki Bilim Akademisine teslim ettiği tezinde Dr. Finlay sarıhummanın sivrisinekler tarafından insanlara bulaşabileceğini, hasta birini ısıran bir sivrisineğin sağlıklı birini ısırması yolu ile hastalığı yayabileceğini belirtmiştir.

  1879 yılında Küba hükümeti tarafından Kuzey Amerika\’da sarıhummayı incelemiştir. 1900\’lü yıllarda Amerika\’nın Küba\’yı işgali sırasında görev yapan tıp komisyonunun başındaki Dr. Walter Reed, Havana\’ya bu hastalığı incelemek için gitti. Başlangıçta Dr. Finlay\’in araştırmalarının saçma olduğunu düşünenler vardı. Araştırmacılar tüm deneylerin sonuçsuz kalması nedeniyle Dr. Finlay\’in teorilerine yöneldi. Dr. Reed\’in raporu sonucunda sarıhummanın sadece 3 gün içinde yayılabileceği ortaya çıktı ve Dr. Finlay\’in teorilerinin gerçekliği de gün yüzüne çıkmıştır. Ama Dr. Reed raporlarında Dr. Finlay\’den hiç bahsetmemiştir. Dr. Finlay öldükten ancak 39 yıl sonra Uluslararası Tıp Tarihi Kongresi hak ettiği değeri vermiştir.

  Google bugün Carlos Juan Finlay\’in 180\’inci doğum günü için özel bir doodle hazırladı ve insanlığa büyük faydalar sağlayan büyük doktoru anasayfasına logo yaptı.