Çocuklarda boy uzatan besinler nelerdir

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve webkolik tarafından 19 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Birçok annenin aklına takılan sorulardan bir tanesi de “Çocuğumun boyu kısa mı kalacak” sorusudur. Çocuğun boyunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin en önemlileri arasında beslenme yer almaktadır.

  Büyümeyi bütün yaşlarda etkileyen beslenme özellikle ilk iki yaşta çok önemlidir. Yetersiz beslenen çocuklarda boy kısalığı en önemli bulgudur. Beslenmede özellikle büyüme hormonunun aktivitesini arttıracak besinler tüketilmelidir. Yani kalsiyum ve D vitamini içeren besinler ile çinko kaynakarı tüketilmelidir. Ayrıca doğru egzersizler yapılarak boy uzaması desteklenmelidir.

  Büyüme çağında olan yani 1-9 yaş arasındaki çocuklar günde 800 mg kadar kalsiyum almalıdır. Bu yaş grubundaki çocukların gerekli kalsiyum ve D vitamini gereksinimini sağlamak için günde 2 su bardağı az yağlı süt, 30 gr peynir ve 1 adet yumurta tüketilmelidir.

  En fazla çinko içeren besinler kuzu eti, tuzsuz kabak çekirdeği, buğday ruşeymi, kaju fıstığı ve doğal kakao tozudur. Çocuğunuzun beslenmesinde bu besinlere yer vererek boyunun uzamasını destekleyebilirsiniz.

  Gelişme çağındaki çocukların boylarının uzamasında yapılan doğru egzersizler de önemlidir. İp atlamak, pilates yapmak, yüzmek, basketbol ve voleybol oynamak boy uzatan egzerizler arasındadır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018