Dijital Kıskançlık!

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 13 Temmuz 2018 17:35 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Dijital Kıskançlık!

  Teknoloji geliştikçe kişiler arasında iletişimi sağlama yolları da artıyor ve değişiyor. Sosyal medyanın kullanım oranı da gün geçtikçe artıyor. Sosyal ağlar tanışma amaçlı kullanılabilse de ilişkilere en çok zarar verenlerin de başında geliyor. Sosyal paylaşım siteleri Facebook, Twitter yüzünden çiftler arasında güvenmeme, kıskançlık aldatma gibi problemler yaşanabiliyor. Hatta yapılan bazı araştırmalar Facebook\’un sosyal gerilim, asosyallik, kıskançlık gibi duygularla doğrudan ilişkili olduğunu gösterdi.

  Almanya\’da yapılan bir araştırmaya 600 Facebook kullanıcısı katıldı ve bunların üçte birinin Facebook\’ta geçirdikleri süre sonunda kendilerini üzgün, yalnız ve yorgun hissettikleri ortaya çıktı. Uzmanlar kullanıcıların kendilerine benzeyen kişileri bulup kendileriyle kıyasladığını, arkadaşlarının olumlu iletilerini gördükçe kendilerini değersiz hissettiklerini ve en çok tatil fotoğraflarını kıskandıklarını söylüyorlar.

  Çiftler birbirlerini kıskandıkları için tartışabiliyor. Sevgilisini bir kızın arkadaşı olarak eklediğini gören kızlar kıskançlık yapıp o kişiyi sildirebiliyor. Ya da bu durumun tam tersi gerçekleşebiliyor. Ayrıca çiftler birbirlerinin Twitter, Facebook gibi sosyal ağlardaki şifrelerini öğrenmek istiyorlar. Bu durum da güvensizlik duygusunu beraberinde getiriyor.

  Sosyal ağlar dışında, akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte mesajlaşma uygulamaları da kullanılmaya başlandı. WhatsApp, Viber gibi ücretsiz mesajlaşma uygulamaları çiftler arasındaki kıskançlığı daha da arttırıyor. Kişiler WhatsApp\’ta sevgililerinin çevrimiçi olup kendilerine yazmadığını görünce “Acaba kiminle konuşuyor” gibi düşüncelere kapılıp kıskançlık yapabiliyor. Bu durum da kıskançlıkla birlikte güven eksikliğine neden oluyor.

  Maalesef günümüzde çiftlerin tartışmasında en çok etkili olan nedenlerin başında sosyal ağlar, WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları geliyor. Hatta telefona şifre koyulması bile tartışma sebebi olabiliyor. Bu durum da kişilerdeki özgüven eksikliğinden kaynaklanıyor.