Dişleri güçlendiren yiyecekler nelerdir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 5 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Dişleri güçlendiren yiyecekler nelerdir?

  Diş ve dişeti rahatsızlıkları asla küçümsenmemelidir. Dişlerin bakımı çok iyi yapılmalı ve aynı zamanda beslenmeye dikkat edilmelidir. Dişlere ve dişetlerine iyi gelen besinleri şöyle sıralayabiliriz:

  Peynir

  Peynir sayesinde dişlerinizde oyuklar oluşmasını engelleyebilirsiniz. Peynirin içeriğindeki fosfor, kalsiyum ve protein gibi maddeler dişlerde plak oluşumunu da ortada kaldırır.Şekerli bir şey yedikten sonra ağzınıza büyük bir dilim peynir atarak şekerin dişlerinize olan negatif etkisini yok edebilirsiniz. Diş minesi için de yararlı olan peynir kuvvetli dişlere sahip olmanızı sağlar.

  Kuru üzüm

  Şekerli şeyler çiğnendikten sonra, bakteriler diş minelerini yıpratan asitler salgılayarak zaman içerisinde dişlerin çürümesine sebep olur. Kuru üzüm de tatlıdır ancak diş ve dişeti hastalıklarına neden olan birçok bakteri türünün gelişmesine engel olur.

  Yeşil çay

  Yeşil çay dişetlerinin en büyük dostudur. Yeşil çayın içeriğindeki katesin maddesi ağızdaki maddelerin yok olmasını sağlar ve plak oluşumunu engeller. Aynı zamanda dişeti kanamalarını azaltan yeşil çayın tüketilmesi dişler için faydalıdır.

  Şekersiz sakız

  Sakız çiğneyecekseniz bu sakız mutlaka şekersiz olmalı. Şekersiz sakız diş plaklarının ve çürüklerin oluşmasına engel olur. Diş lekelerinin oluşmasını engeller ve diş minesindeki mineral bozuklukları onarır.