Ehliyetimiz bize nasıl ulaşacak?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 6 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Ehliyetimiz bize nasıl ulaşacak?

  Yapılan yeni yönetmelik değişikliği ile, ehliyet, artık postayla adrese gönderilecek. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete\’de de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Resmi Gazete\’de yer alan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 81\’inci Maddesi başlığıyla beraber şu şekilde değiştirildi:

  “Sürücü belgelerinin düzenlemesi, kişiselleştirilmesi ve teslimi ile ilgili usul ve esaslar, motorlu taşıt sürücü sertifikası alanların sürücü belgelerinin düzenlenmesi, kişiselleştirilmesi, basımı ve ilgililerine teslimi işlemleri, bu amaçla kurulan elektronik sistem üzerinden temin edilen bilgiler esas alınmak sureti ile Emniyet Genel Müdürlüğü\’nce yapılır. Kişiselleştirilen sürücü belgelerinin ilgililerine teslimi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kamu, kurum veyahut kuruluşları ile özel hukuk tüzel kişilerine de yaptırılabilir.

  Sürücü belgesinin düzenlenebilmesi için geçerli motorlu taşıt sürücü sertifikası, adli sicil kaydı, sürücü olur sağlık raporu, sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli, diğer kanuni paylar, parmak izi, kan grubu bilgisi ile sertifika sahibinin fotoğraf ve imzası Emniyet Genel Müdürlüğü\’nce, Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ya da özel hukuk tüzel kişilerinden güvenli elektronik sistem üzerinden alınır ve sürücü adayının trafik tescil birimlerine bizzat müracaat şartı aranmadan, sürücü belgesi merkezi sistemle kişiselleştirilerek basılır, ilgililerin beyan etmiş oldukları adreslerine posta yoluyla gönderilir.

  Sürücü sertifikasının verildiği il ve ilçe esas alınarak Emniyet Genel Müdürlüğü\’nce oluşturulacak elektronik ortamdaki teselsül eden sıraya göre sürücü belgesi sicil numarası verilir ve bu numara sürücü belgesine de yazılır.”