Filistin’de film kaldığı yerden

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 5 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Filistin

  Filistin, Ortadoğu’nun 1940’lardan bu yana kanayan yarası. İsrail’in işgalci politikası nedeniyle bugüne kadar binlerce Filistinli katledildi. Kendisinden başka hiç kimseyi insan olarak görmeyen Siyonist yönetim, Filistin topraklarını ele geçirmek için her türlü hukuku katlederek her yolu denedi. Üstelik defalarca kez uyarılmasına, ikaz edilmesine rağmen.

  Arabulucu devletler marifatiyle Filistin’le ateşkes anlaşmaları imzalayan İsrail, tek taraflı olarak anlaşmaları feshetti ve mükellefiyetlerini yerine getirmedi. Durmaksızın öldürmeye katletmeye devam etti. Gelinen noktada, İsrail- Filistin mücadelesinden çok fazla söz edilmeyişinin sebebi bölgede krizin sona ermesi değil, Suriye, Mısır gibi ülkelerde gerilimlerin çok daha yüksek olması. Yoksa her cuma günü Mescid-i Aksa başta olmak üzere Flistin’de İsrail’in azgınlığı devam ediyor.

  Filistin meselesi çok unsurlu bir denklemi andırıyor. Konunun aktörleri Filistin ve İsrail’den ibaret değil. Dışarıdan bir takım güçlerin olaylara müdahil olması bir yana, Filistin’in kendi içerisinde yaşanan gruplaşmalar da İsrail’in elini kuvvetlendiriyor. Tüm bunları bir kenara bırakıp, meseleye İsrail odağından bakacak olursak, ortada büyük bir zulüm olduğuna şüphe yok. Bir devletin Ortadoğu’nun göbeğinde kendine ait olmayan bir toprak parçası üzerinde bu denli plan yapması; insafa, vicdana ve ahlaka sığmayan saldırılara imza atması kabul edilebilir bir şey değil.