Gen kaynaklarımız

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 6 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Gen kaynaklarımız

  Dünyada çevreyle ilgili yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen ülkemiz doğal yapısını koruyabilmiş, zengin biyoçeşitliliğe sahip nadir ülkelerden birisidir. Birçok ülkede, özel önlemlerle yapay olarak varlığını sürdürebilen pek çok yabani canlı türü, bugün Anadolu\’da yaşamını tüm güzelliği ve doğallığı ile sürdürmektedir. Ülkemizin farklı iklimlere ve habitatlara sahip olması biyoçeşitliliğimizin zengin olmasının nedenlerindendir.

  Dünyada bilinen sekiz adet gen merkezinden üçü Türkiye\’de bulunmaktadır. Bu gen merkezleri, büyük bir gen kütüphanesidir. Ekosistemlerdeki canlı ve cansız ögeler arasındaki tüm ilişkileri kapsayan doğal dengelerin devamlılığı biyolojik çeşitlilik ve gen kaynaklarının korunması için gereklidir. Çevre şartlarında meydana gelen olumsuz değişiklikler sonucu gen kaynakları tükenme tehlikesi altındadır.
  Ülkemizde gen kaynaklarının korunması için tarım eğitimi ve hizmeti veren kurumların personeli tarafından halka konferans, seminer vb. etkinlikler düzenlenmelidir. Ayrıca sürdürülebilir kalkınma için gen kaynaklarının korunması, iyi yönetimi ve izlenmesi şarttır. Bu nedenle gen kaynaklarının korunması ekonomik, bilimsel ve kültürel açıdan oldukça önemlidir.
  Tür içerisindeki aynı karakterin farklı özellilikleri “genetik çeşitlilik” olarak ifade edilmektedir. Belli bir türdeki genetik çeşitlilik; popülasyon, varyete, alt tür ya da ırk içindeki genlerin çeşitliliği ile ölçülür. Canlıların olumsuz çevre koşullarına uyumu, gen çeşitliliğine bağlıdır. Bir popülasyondaki bireylerin genetik çeşitliliğinin bulunmaması olumsuz ortam şartlarında popülasyonu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya getirebilir. Genetik çeşitlilik göstermeyen bir türde genetik çalışma olanağı da yoktur. Bu nedenle ulusal gen merkezleri ve bilgi bankaları oluşturulmalıdır. Gen kaynakları miras değil bir emanettir. Bu nedenle gen kaynaklarına sahip çıkılmalıdır. Biyolojik çeşitliliği korumak için ülkemizde yerli gen kaynaklarının detaylı kayıtları çıkarılmalı, popülasyonlardaki hangi ırkların ve varyetelerin risk altında olduğu saptanmalıdır.
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...