Öğrenci Gökyüzü hangi renk?

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Gökyüzü hangi renk?

  Akşamları siyah, gündüzleri mavi, kimi zaman kızıl, kimi zaman gri… Bu kadar çok renk değişimi sizce normal mi? Dilerseniz gökyüzüne biraz daha yakından bakalım.
  Gökyüzü çok geniş bir alandır. Bir sınırdan sonra gökyüzü olmaktan çıkarak uzaya dönüşür. (Ama yeryüzünden bakan birisi için uzay, gökyüzü çerçevesinin içindeki harika resimdir.) Uzayla gökyüzü arasındaki bu sınıra atmosfer diyoruz.
  Atmosfer dünya için hayati öneme sahiptir. Canlı hayatı için son derece zararlı olan morötesi ışınlar atmosfer tarafından tutulur. Gece-gündüz arasındaki sıcaklık dengesi atmosfer sayesinde sağlanır. Pek çok hava olayı da atmosferde meydana gelir.
  Dünya\’nın Güneş\’e göre konumu ve kendi ekseni etrafında dönmesi sonucu atmosferdeki gaz molekülleri halden hale girer. Onların hal değiştirmesinin temel sebebi Güneş\’ten gelen ışınların açısıdır. Bazen çok dik gelirler -ki bu bir meydan okumadır aslında- ve zavallı moleküller mayışır. Sonra gelsin sıcaklar! Eğik geldiklerinde üşürüz ama…
  Bu ışınlar da boy boydur. Boyları, \’dalga boyu\’ hesabıyla ölçülür. Kırmızı ve turuncu olanlar en uzunlarındandır; mavi ve mor olanlar en kısaları… Boylar halinde dünyaya sefer düzenlerler.
  Gündüzleri dik gelen kırmızı ve turuncu ışınlar molekülleri alt ederek doğrudan yeryüzüne ulaşır. Kısa boylu olanlarsa moleküllerce yakalanır. Bu zamanlar gökyüzüne bakarsanız yenilmiş maviler ordusunu görebilirsiniz.
  Akşama doğru veya sabaha karşı da başka bir yenilmişler ordusu sizi karşılayacaktır. Eik gelen turuncu ve kırmızı ışınlar bu kez yakayı ele vermiştir çünkü. Çok uzun olduklarından mavi ve mor ışınları daha az görürsünüz.
  Akşam olduğunda herkes uykuya çekilir. Artık televizyon kapanmıştır ve bizler için de uyku zamanları başlar…
  Bu savaş böyle sürüp giderken, sıkılan su buharcıkları gökyüzüne çıkarak üstümüze çarşaf olur. Bulut gemilerinin bu seferi ortalığı birazcık sakinleştirir. Onlar beyaz barış güvercinleridir çünkü… Bir araya geldiklerinde molekül ve ışınları barıştırırlar. O an her yer grileşir.
  Yağmur olarak yeryüzüne indiklerinde bize barışı haber verirler. Bir zaman sonra gökkuşağını görürsünüz. Bu da ışınlar, moleküller ve buharcıkların birlikte hazırladığırenkli barış çiçeğidir.