İletişim engellerini kaldıralım

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 5 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  İletişim engellerini kaldıralım

  İletişim çeşitleri sözlü, yazılı ve sözsüz iletişim olmak üzere üç çeşittir. Sözlü iletişim, karşılıklı konuşma ve dinleme etkinliklerini kapsar. Yazılı iletişim; gazete, mektup, dergi ve kitaplardaki yazılar ve İnternet yazışmaları gibi yazılar veya yazılı işaretler yoluyla yapılan iletişimdir. Sözsüz iletişim ise kelimeler olmadan mesajların gönderilmesi ve karşı tarafça kabul edilmesi şeklindedir. Bu mesajların iletim yolu el, kol hareketleri, jestler ve mimikler, yüz ifadeleri, dokunma vb. şekillerde olabileceği gibi direkt nesnelerle iletişim (giyim, saç şekli, dekorasyon) de olabilir.
  Bazı iletişim şekilleri gerçek anlamda iletişim kurabilmeyi engeller. Aşağıda bu iletişim engellerini sırasıyla açıklayalım.

  Emretme, Yönetme: “Yap vb.. yapacaksın, yapmak zorundasın.” gibi ifadeler bulunan iletişim şekli alıcıda söylenenlerin aksini yapma isteğine, karşılık vermesine veya misillemeye yol açabilir.
  Uyarma, Tehdit Etme: “yaparsan eğer sonuçlarına katlanırsın, Ya yaparsın, veya…” gibi ifadeler “Senden daha güçlüyüm, sana istediğimi yaptırırım.” mesajları vereniletişim şeklidir. Korku, boyun eğme ve gücenmeye neden olabilir.
  Ahlak Dersi Verme: “yapmalıydın, Doğru bir davranış değil” biçiminde ifadeleri kullanılarak kurulan iletişim zorunluluk veya suçluluk duyguları yaratabilir.
  Öğüt Verme: “Ben olsaydım…, Neden… yapmadın?, Bence…” mesajları alıcı tarafından kendisine güvenilmediği biçiminde algılanır. Alıcının kendi sorunlarını çözmekten aciz olduğunu ima edebiliyor.
  Ön Yargılı Olma: “Sen zaten hiç bir işi beceremezsin…” şeklindeki ifadeler olumsuz bir yargıya hedef olma yada azarlanma korkusu ile iletişimi engelleyebilir.
  Övme: “Çook güzel!..”, “Bence süper bir iş yapıyorsun…” gibi ifadeler kişiden beklentinin çokyüksek olduğunu ima eder, içtenlikten yoksun birtutum olarak algılanabilir;
  Ad Takma, Etiketleme: “Kocabebek…”, “Tembelteneke…” gibiisim takarak etiketlemek karşı tarafın kendini değersiz hissetmesine ve sevilmediği kanısına varmasına da yol açabilir.
  Tahlil Etme, Teşhis Koyma: “Senin derdin ne biliyor musun?, Aslında sen öyle demek istemiyorsun.” şeklindeki mesajlar tedirgin edici olabilir vebaşarısızlık duygusu uyandırabilir.
  Teselli Etme: “Aldırma ya, Boşver, Düzelir, Hadi birazcık neşelen, Zamanla kendini çok daha iyi hissedersin…” ifadeleriyle verilen mesaj karşı tarafta yeterince anlaşılmama hissine neden olabilmektedir.
  İnceleme, Soruşturma: “Kim?..Neden?.. Sen naptın?.. Nasıl?..” gibi sorular ile iletişim kurmaya çalışmak sorgulanma hissi vererek iletişimi engelleyebilir.
  Konu Değiştirme, İşi Alaya Alma: “Daha hoş şeylerden konuşalım…, Sen neden dünyayı yönetmiyorsun ki?” gibi mesajlar karşı tarafa kendisinin önemli olmadığını düşündürebilmektedir.