iPhone QR Kod Nasıl Okutulur?

Konusu 'Akıllı telefonlar' forumundadır ve Sümeyra tarafından 9 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  iPhone QR Kod Nasıl Okutulur?

  QR kodlar mobil cihazların kameralarından okutulabilen özel matriks barkodlardır. Artık hayatımızın her alanında kullanılan QR kodları iPhone cihazınıza nasıl okutacağınızı bilmiyorsanız bu adımları uygulamalısınız.

  İlk öne App Store’u açın ve arama alanına QR reader yazın. Sonra bu QR okuma uygulamasını indirin. Uygulama indikten sonra uygulamayı açın. Uygulamayı açtığınız zaman kameranın açıldığını göreceksiniz. Kamera ile QR kodu okutun. Kodu okuttuğunuz zaman QR kodunun içeriğiyle karşılaşacaksınız. Eğer QR kod herhangi bir uygulama ise uygulama mağazasına yönlendirileceksiniz.

  QR kod ismini Quick Response (Çabuk Tepki) kelimelerinin baş harflerinden alır. 1994 yılında geliştirilen Japon Denso firmasına patentli olan QR kod mobil cihazların kameralarında okutulabilen özel matriks barkod ya da iki boyutlu barkod türüdür. QR kod genellikle kare beyaz fon üzerinde siyah motiflerden oluşur. QR kod otomotiv sanayiinde kullanılması amacıyla geliştirilmiştir. Fakat günümüzde dijital kameralı mobil telefonların etkisiyle QR kod kullanımı yaygınlaşmıştır.