İş ararken bunları yapmayın

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 6 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  İş ararken bunları yapmayın

  İş ararken, mülakata giderken nasıl davranmanız gerektiğini biliyor musunuz? Mesela iş aramaya giderken kot pantolon giyilmeyeceğini duymuş muydunuz. İşte siez iş ararken yapılan 13 hatayı aşağıda sıraladık:

  1. Birçoğu işsiz kalınca yeni iş aramaya başlar. Halbuki yeni insanlarla tanışmak ve kendiniz için faydalı bilgiler toplamak için devamlı gözünüz ve kulağınız açık olmalıdır.

  2. Bir kariyer seminerine katılıyorsanız eğer, oraya neden gittiğinizi biliyor olmalısınız. İş mi arıyorsunuz? Şayet öyleyse, belirli bir iş mi, yoksa herhangi bir iş mi? Piyasayı bilen birkaç kişi ile tanışmak mı yoksa deneyimli birinin önerilerini dinlemek mi istiyorsunuz? Birisiyle sohbet etmeye başladığınızda konuşmayı istediğiniz yöne çekebilmeniz gerekmektedir. Ne istediğinizi bilmiyorsanız amacınıza da ulaşamazsınız.

  3. Yanınızda kartvizit bulundurmayı unutmayın. Size yardımı olacak birisiyle tanışıp daha sonra yeniden görüşmeyi kararlaştırdıktan sonra üzerinde adınızın ve telefon numaranızın yazılı şık ve kaliteli bir kartvizit bulundurun.

  4. Esprili e-mail adresleri kullanmayın. İş ararken ciddi bir e-mail adresi kullanmalınız. Mesela bu adınız ve soyadınızdan oluşan bir e-mail adresi olabilir.

  5. Kariyer planlarınızdan bahsettiğiniz herkesi can kulağıyla dinleyin, ukala olmayın, insanlar tavsiyede bulunarak yardım etmeye çalışır. Sizin bu hususta ne kadar bilgili olduğunuzu anlamalarına gerek yok.

  6. İnsanları sıkmayın. İnsanların iş konuşmak için bir araya geldiği vakitlerde sadece sizinle değil, birbirleriyle de konuşmaya hakkı var. Şayet biriyle telefonla konuşuyorsanız bu insanın sizden başka da işi olduğunu unutmayınız.

  7. Görünümünüze dikkat edin. Hedeflediğiniz sektördeki kişilerle tanışacağınız zaman iyi giyinmeye özen gösterin. Dik durun, göz temasından da kaçınmayın ve mümkün olduğunca saygılı davranın. Bu durum mülakat için bir prova niteliğindedir, fakat unutmayın, kimse pejmürde kılıklı ve sakar adayları mülakata çağırmaz.

  8. Sağlam iş ilişkileri olan başarılı insanlar sayısız insanla konuşur ve aralarından sadece diğerlerinden bir şekilde farklı olanları hatırlar. Kendine güvenen, tuttuğunu koparan bir insan imajı yaratın ve bir lider gibi davranın. Fakat sınırı da fazla aşmamaya özen gösterin, insanlara iddialı olduğunuzu göstermeye çalışıyorsunuz, itici olduğunuzu değil.

  9. Pasif olmayın.

  10. Yalan konuşmayın.

  11. İnsanlara kendi çıkarınız için yaklaşmayın. Kimse kullanılmayı sevmez. Görüştüğünüz herkese sonradan telefonla, e-maille ya da basit bir notla teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Size yardımcı olmaya çalışan insanlara, önerilerini takip ettiğinizde elde ettiğiniz sonucu bildirin. Bir iş bulduğunuzda da size doğrudan faydası dokunmuş dokunmamış herkesi haberdar edin. Bu insanlarla işinizin bittiğini düşünebilirsiniz fakat yollarınız bir gün tekrar kesişebilir.

  12. Bir tanıdığı aracılığıyla iş bulan insanların ödemeleri gereken bir borç vardır. Siz de karşınıza iş arayan biri çıktığında onun için elinizden geleni yapın.

  13. İş aramak ciddi bir iştir, gerçekten de mesai harcamak gerekir. Zaman sizin aleyhinize işler, süre uzadıkça kendinize güveniniz azalır, ümidiniz kırılır. Bir zaman hedefi belirleyin ve bu süreyi en iyi şekilde kullanmaya bakın. Ertelemeyin, üşenmeyin, nasıl olsa bulamam diye moralinizi bozup yerinizde oturmayın. Mutlaka sizi mutlu edecek bir iş bir yerlerde vardır, bulmak için aramanız gerekir.