Kilo vermek için erken uyanın!

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 12 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Kilo vermek için erken uyanın!

  Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Okulu’nda yapılan bir araştırmaya göre tüm bedeninize uygulamanız gereken bir cümle var. Bu cümle: “Şimdi kalkma zamanı!”. Bunun yanısıra yataktan kalkıp gün ışığını yakalamanız kilo vermenizde oldukça büyük bir rol oynuyor.

  7 gün boyunca gün ışığına maruz kalan 30 yaşlarındaki 54 katılımcının gözlemlendiği araştırmada kişilerin kalori alımlarını kontrol edebilmek için kalori günlükleri de tutuldu. Araştırmanın sonucunda günlük aktiviteleri, kalori alımları ve yaşları ne olursa olsun gün ışığını daha çok alan kişilerin az alanlara göre daha düşük vücut kitle indeksine sahip oldukları ortaya çıktı.

  Gün ışığı nasıl oluyor da zayıflamaya yardımcı oluyor şeklinde bir soru aklınızdan geçiyor olabilir. Günün ilk ışıklarına maruz kaldığınız zaman günün ilerleyen saatlerinde vücut saatinizin senkronizasyonu sağlanır. Bu da düzenli bir uyku düzeniniz olduğu anlamına gelir. Düzenli uyumak da metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda gün ışığı direkt olarak da kilo vermenize yardımcı olabilir. Sabah ışığı yüksek miktarda mavi ışık içerir ve araştırmacıların söylediğine göre mavi ışık günlük ritmimiz üzerinde oldukça güçlü bir etkiye sahio.

  Sabah 08.00 – 12.00 saatleri arasında 20-30 dakika gün ışığı almanız bile yeterli olabilir. Ancak sabahları yürüyüşe çıkmanız en iyi seçenek. Bunu yapamıyorsanız biraz erken uyanıp sabah kahvenizi açık havada içebilirsiniz.