Kış bahçeleri dekorasyonu

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Yavuz tarafından 3 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  Kış bahçeleri dekorasyonu
  Kışın soğuk günlerinde içimizi ısıtan mekanlara, güzelliklere ihtiyaç duymamak elde değil. Yağmur damlalarının pencerelerden süzüldüğü; göğe baktıkça puslu gökyüzünün hayatımızda ağırlıklı yaşandığı günleri hala yaşıyoruz. Şehir kargaşasında sıkışıp kalmışlıklarımız, iş hayatımızın yoğun çalışma temposu, her hücremizde hissettiğimiz stres; çoğu zaman merkezi havalandırmalar ile havalanan; pencerelerinin dış dünyaya sıkı sıkıya kapandığı yapılar… Ve bu yapılarda uzun çalışma saatlerini tamamlamak… Yorgun argın ulaştığımız evlerimizde bizi karşılayan mekanlardan, hep kapalı kalmaktan uzaklaştıracak, güzel kahve ve çay molaları verecek kış bahçesinde ruhunuzu dinlendirmek istemez misiniz? İşte o ihtiyaç duyduğumuz ortamları evinizde, işinizde tasarlamak, oluşturmak ve dekore etmek güzel olmaz mıydı? Kış bahçeleri dekorasyonu fikirleri ve dekorasyonlarla evinizde harikalar yaratabilirsiniz.

  [​IMG]

  Evimizin her bir köşesini kış bahçesi olarak ele alsak hatta ofislerimizi mümkünse daha tasarım aşamasında kış bahçesi diye planlasak.. Soğuk günleri dört duvar arasında değil de harika çiçekleri, rengarenk sıklamen çiçekleri içinde bir derin nefes alarak geçirsek, daha sağlam psikolojiler içinde hayatımıza devam edebiliriz.
  Şefaflığıyla ferah, dış mekana açılmış evimizin soğuk günlerde doğadan kopmadığı, kışın olşturduğu sıkıcı atmosferden kaçışımızı sağlayan her türlü cam odaları kış bahçesi olarak değerlendirebiliriz.

  Kış bahçeleri dekorasyonu nasıl yapılır?
  Günümüzde birçok cam sistemi bu ihtiyacımızı giderebilir. Önemli olan bu soğuk hava şartlarının tüm olumsuz etkilerini kıran, güneş ışınlarından bol bol içine çeken, evimizin ya da iş yerimizin ve peyzajımızın konforunu bozmayan bir cam sistemi olsun. Tabii ki yaşanılan bölgeye, kış bahçemizin ebadına bağlı olarak karın yükü, rüzgarın şiddeti, yağmurun yoğunluğu, deprem riski gibi hesapların yapılarak planlanması kalıcı bir yaşam alanı oluşturmamız için oldukça önemli olacaktır.

  Kış bahçeleri cam yapısı kadar içinde teknik olarak birçok olmazsa olmazlar barındırır: Bitkilerin türlerine ve kullanım amacına göre içinde bir ısıtma sistemi kullanılmalı ve sabit bir ısı koruması yapılmalıdır. Böylece hem biz hem de bitkiler iç mekandaki baharın tadını çıkartabilir. Kış bahçelerinin ısıtması kadar havalandırması da dikkat edilecek önemli teknik bir konudur.

  Hava dolaşımı sağlayarak taze hava ve özellikle sıcak havalarda mevcut iç tasarımını ve tasarımın göz bebeklerini havasızlıktan ve şiddetli ısıdan koruyacak bir havalandırmaya çok ciddi ihtiyaç duyulur. Sabit yapısal saksılarla bir uygulama yapılacaksa drenaj ve izolasyon detayları en çok hassasiyet göstermeniz gereken teknik detaydır.

  Mekanınız içindeki doğa sizi alt kat komşumuz ile sorunlu hale getirip canınızı sıkmamalı, en çok keyif aldığınız yer hiç kimseye zarar vermemelidir. Hareketli irili ufaklı saksılar kullanılacaksa onların da sulama sularının gidebileceği birkaç gider ve sağlam, geçirimsiz bir zemin kaplaması işinizi görecektir.

  [​IMG]
  Kış bahçeleri dekorasyonu

  Kış bahçenizde kullanacağınız bitki çeşitliliğine bağlı olarak toprak ihtiyaçlarınız değişecektir. Ancak torf, pomza ve kontrollü salınımlı gübre ile sağlıklı bir toprak karışımı bitkilerinize can, besin, çiçek ve meyve olacaktır.
  Zemin kaplaması mümkünse ahşap döşeme olarak değerlendirilebilirse iç mekan sıcaklığını ayaklarınızın altına serilmiş olur. Görüntüsüyle doğallığınızı desteklerse, rengi ile önce gözlerinizi sonra içinizi ısıtır. Yeşil tonları pekiştiren bir meşe, bir ceviz hiç de fena olmaz.
  Bu sıkıcı teknik detaylardan sonra en önemli unsura sıra geliyor. Canlı materyaliniz, en çok emek, sevgi ve zevkinizi yansıtabileceğiniz, dost, arkadaş, hobi edineceğiniz bitkileriniz…
  Kış bahçenizin zorlu yapısal unsurları yanında zevk veren, enerji saçan bitkilerinizi seçmek zamanınızı alacak bir unsur olacaktır…
  Amaç kış günü doğayı yaşayabilmek sonbahar, kış ve erken baharda renk, doku, çiçek, meyve görebileceğimiz; saksıda yaşamaya uygun bitki türleri seçebilmek önceliğiniz olmalı.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Temmuz 2018