Kurban ne için kesilir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 6 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Kurban ne için kesilir?

  Kurban: Allah’a yakın olmak ve Onun rızasını kazanmak için kesilir. Hz. Peygamberimiz ’inde buyurduğu gibi; “Kurban kesmek, Atanız İbrahim’in Sünnetidir.”
  Burada asıl olan Allah’ın emrini yerine getirmektir… Özellikle Müslüman olan dostlarımıza, herkesin bildiği; Hz İbrahim’in eşi, Sare annemizin üzüntüsünü ve sonraki eşinin (Hacer annemiz), şartlı çocuk isteme arzusunun sonucu olan, kurban kesme olayını anlatmayacağım.
  Kurban kesmek; Akıllı, hür ve mukim olan, asıl ihtiyaçlarından fazla miktarda mal ve parası olan, bütün Müslümanlara ‘Vacip’tir.
  Dört cins hayvandan kurban kesilebilir…
  1- Koyun: Bir yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak anası kadar gelişmiş ve altı ayını doldurmuş bir kuzu da kesilebilir.
  2- Keçi: Bir yaşını doldurmuş olması lazımdır.
  3- Sığır-manda: iki yaşını doldurmuş olması lazımdır.
  4- Deve: Beş yaşını doldurmuş olması lazımdır.
  Bunların dışında (Tavuk, Ördek, Kaz vb.) hayvanlardan kurbanın hiç bir çeşidi caiz olmaz.
  Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı.

  İnsani duyguların hatırlandığı, fakir, kimsesiz ve düşkün vatandaşlarımızın farkına varıldığı, paylaşım duygusunun tavan yaptığı, maneviyatın hat safhaya ulaştığı bayramlardan biri olması, bu vesileyle kardeşlik duygularını yeniden herkesin ve her kesimin idrak etmesi dileğiyle, Ülkemize şimdiden, hayırlı ve huzurlu bayramlar diliyoruz…