Öğrenci Öğrencinin okul başarısında aile faktörü

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Öğrencilerin okul başarısı ve başarısızlığının pek çok nedeni vardır. Ancak bu nedenler içerisinde aile faktörü oldukça önemlidir.

  Aile üyelerinin birbirlerine karşı birtakım görev ve sorumlulukları vardır. Ailenin güçlü bir yapı oluşturabilmesi için, aile üyelerinin birbirlerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekir. Birbirlerine karşı yükümlülüklerini yerine getiren aile üyeleri, bu dayanışma sayesinde her alanda daha başarılı olurlar.

  Özellikle karı-kocanın birbirlerine karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirdikleri bir aile ortamında yetişecek çocukların başarılı olma ihtimali oldukça yüksektir.

  İlkay Kasatura\’nın yaptığı bir araştırmada, başarılı öğrencilerin büyük çoğunluğu, başarılarını kendi çalışmalarına borçlu olduklarını söylemişlerdir. Fakat yardımcı faktörler olarak da önem sırasına göre \’\’aile, okul ve sosyal\’\’ nedenleri sıralamışlardır. Yine başarılı öğrencilerin bir kısmı, evlerinde huzurlu bir ortam olsa derslerinde daha başarılı olacaklarını belirtmiştir. Başarısız öğrencilerin çoğunluğu ise, başarısızlıklarından birinci derecede ailelerini sorumlu tutmuşlardır.

  Aynı araştırmada anne-babalar, çocuklarının okul başarısızlığının birinci dereceden nedeni olarak yeteri kadar çalışmayışlarını göstermişlerdir. İkinci olarak aileden kaynaklanan sebepleri belirtmişlerdir.

  Öğrenci başarısızlığının aileden kaynaklanan nedenleri içerisinde en önemlisi, aile içindeki huzursuzluk ve iletişim bozukluğudur.