Oruçluyken abdest alma ağıza su alma

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Hilal tarafından 21 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Hilal

  Hilal

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  470
  Oruçluyken abdest alma ağıza su alma


  Ramazan ayı yaklaşıyor. Bu ayda oruçluyken aklımızı meşgul eden birçok soruyla karşılaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi de abdest alırken ağza su almanın orucumuza zarar verip vermeyeceği. Bu konuya göz atacak olursak;

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bizlere noksansız bir şekilde abdest almamızı söylemiştir. Tirmizî’de yer alan hadis-i şerife göre Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

  “Güzel ve tam bir şekilde abdest al. Parmakların arasını hilâlle ve oruçlu olmadıkça (abdest alırken) burnuna iyice su çek.”

  Abdest alırken ağza ve burna abartılı bir şekilde su almak mideye su kaçmasına sebep olabilir. Bu da orucun bozulmasına sebep olur. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu sakıncalı durumun meydana gelmemesi için oruçluyken ağza su alırken ve burna su çekerken abartıdan uzak durmamız gerektiğini söylemiştir.

  Bu nedenle abdest alırken ağza alınan suyun mideye gitmemesine dikkat edilmelidir. Mideye su gitmediği sürece oruç bozulmaz.

  Bir de şöyle bir durum vardır: Ağza ve burna su alırken karnına su giren kimse eğer oruçlu olduğunu hatırlarsa orucu bozulur ve bu orucu kaza etmesi gerekir. Ancak oruçlu olduğunu hatırlamazsa orucu bozulmaz. (Fetevayi Hindiyye)

  Oruçlu olduğunu hatırladığı takdirde ağzına su verirse Hanefi mezhebine göre orucu bozulur. Bilahare bir gün kaza etmek zorundadır.

  Şafii mezhebine göre ise oruçlu olduğunu bildiği halde mübalağa yapmadan ağzına su almış ve boğazına kaçmışsa orucu bozulmaz. Amma mübalağa etmiş ise orucu bozulur. Yalnız abdest ve gusül gibi mecburi olan şeylerden başka bir maksat için ağzına su verirse mutlaka orucu bozulur. (İslam Fıkıh Ansiklopedisi)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018