Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 12 Temmuz 2018 00:03 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir?

  Ramazan ayı yaklaşıyor. Oruç tutarken en sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi ağız kokusudur. Gece sahurda yemek yiyip yattıktan sonra sabah kalktığınızda ağız kokusu sorunu yaşamanız oldukça normal ve herkeste görülen bir durumdur. Fakat alacağınız bazı önlemlerle bu rahatsız edici durumun önüne geçmeniz mümkün. Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir hep birlikte göz atalım…

  – Diş fırçalamak ağız kokusunu önlemede basit ve etkili bir yöntemdir. Sahurdan sonra dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin. Dil de ağız kokusuna neden olur. Bu yüzden dilinizi fırçalamayı da unutmayın.

  – Sahurda salam, sucuk gibi ağız kokusuna neden olacak gıdalar tüketmekten uzak durun. Çünkü sahurda bu gıdaları tüketen bir kişinin ağız kokusu gerçekten çok kötü ve rahatsız edicidir.

  – Sıcak yaz günlerinde soğuk gıdalar tüketmeyi çok sevsek de ne yazık ki soğuk gıdalar da ağız kokusuna neden olmaktadır. Sahurda ve iftarda soğuk yiyecekleri oldukça az tüketin.

  – Midemiz öğle saatlerinde yemek yemeye alışık olduğu için o saatlerde mide öz suyu salgılanır. Bu da ağız kokusuna neden olur. Ancak bunun önüne geçecek bir çözüm yolu yoktur.

  – Ağız kokusunu düşüren etkenlerden bir tanesi de bitki çaylarıdır. Sahurda ya da iftarda adaçayı veya yeşil çay gibi bitkisel çaylar tüketmek ağız kokusuna engel olacaktır.