Oyun bir terapidir

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Yavuz tarafından 15 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  Çocuklar için hayattaki birçok şey belirsizlik taşıdığından kaygı doğurabilir ve ebeveynler bunun farkına varamayabilir. Oyun terapisinde bu soruna anne-babanın değil çocuğun penceresinden bakılması sağlanır.
  Çocuk alanında çalışanlar için çocuğa ulaşmada en etkili araçlardan biridir ”oyun”. Çocuk kabul edildiğini hissettiği ve güvendiği bir ortamda oyun diliyle konuşmaya başlar. Burada amaç; çocuğun duygularını ve düşüncelerini anlamaya ve tanımaya çalışmaktır.

  Oyun terapisinin çocuğun hayatındaki diğer oyunlarından farkı; hiç çatışma yaşamadığı bir yetişkinle ilişki kurması, her haliyle bu kişi tarafından kabul gördüğünü hissetmesi, duygularının ve düşüncelerinin tanımlanarak ona geri yansıtılması olarak da tanımlanabilir.

  ”OYUNCAKLAR ÇOCUĞUN KELİMELERİDİR, OYUNU İSE NE ANLATMAK İSTEDİĞİ.”

  Çocuklar oyunlarında kendi gerçeklikleriyle meşguldürler. Olayları kendi gözlerinden canlandırırlar. Çocuklar için hayattaki birçok şey belirsizlik taşıdığından kaygı doğurabilir ve ebeveyler bunun farkına varamayabilir. Oyun terapisinde işte bu soruna anne babanın değil çocuğun penceresinden bakılması sağlanır.

  Sorunu değerlendirirken amaç problem davranışı değil altta yatan duyguyu kabul etmektir. Örneğin; yuvada arkadaşlarına vuran çocuğun ”vurma davranışı”nı değil öfkesini kabul etmek ve anlamlandırmak gerekir.

  Oyun diliyle iletişim kurmak, sonra çocuğu tanımak ve anlamak, bu tanımlamaları ona geri bildirim vermek ve dikkat çeken temalar üzerinde konuşmak danışmanlık sürecinin yapısını oluşturmaktadır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018