Ramazan’ı Şerifi Beklerken.

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 30 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Her kim Ramazan orucunu, faziletine inanarak ve sevabını Cenab-ı Allah’tan dileyerek bekler orucunu tutarsa Allah Teala ile kulu arasındaki küçük günahlar bağışlanır, bunlardan dolayı ahirette azap görmez.

  Bilindiği gibi İslam’ın başlıca şartlarından biri de ramazan-ı şerif orucudur. Şöyle ki: Ramazan orucu, hicretten bir buçuk yıl sonra şaban ayının onuncu günü farz kılınmıştır.Müslüman,aklı sahini ve buluğa ermiş olan her insan bununla mükelleftir.Akıl ve mümeyyiz olan müslüman çocukların tutacakları oruçlar ise nafile olarak sahihtir.Çocukları, ramazan-ı şerif orucuna alıştırmak velileri için bir görevdir.

  Ramazan-ı Şerif orucunu büyük bir nimet bilip şevk ve heyecanla karşılamalıyız. Oruç, Allah Teala’nın rızasına kavuşmak için en mübarek vesilesidir. Müslümanlar, ramazan-ı şerif gelince ruhani bir zevk ve manevi bir neşe ile oruç tutmaya başlarlar, camilere daha fazla devam ederler ve camilerde verilen nasihatleri can kulaklarıyla dinleyerek azami ölçüde istifade ederler.

  Yine müminler bu ayda daha fazal Kur’an kumakla meşgul olurlar.Hasta olsalar da, misafir bulunsalar da oruç tutan din kardeşlerine saygı göstererek alenen yiyip içmezler.Aralarındaki din birliği,din kardeşliği ve dini terbiye bu şekilde tecelli eder.

  Ramazan-ı şerif orucu en faydalı,en mübarek vazifelerdendir.Ahlak kitaplarında bildirildiği üzere insanların kendilerine karşı vazifeleri iki kısımdır.Biri ruhlarına ait vazifelerdir ki bunlar ruhları batıl inanışlardan, karanlık ve zalimce fikirlerden temizlemek, ruhları marifetullah ile faydalı ilim ve tekniklerle aydınlatmaya çalışmak tarzı şeylerdir.İkinci kısım da insanların bedenlerine ait görevlerdir ki bunlar da sıhhati temin edecek şeylere riayet etmekten , zararlı riyazetlerden ve bedenin helakine sebep olacak hareketlerden kaçınmak gibi şeylerdir.

  İşte İslam dini, gerek ruhlara gerekse bedenlere ait bu vazifeleri bizlere daha mükemel bir halde emir ve tavsiye buyurmaktadır. İşte oruç da bu vazifelerdendir.

  Özellikle ramazan-ı şerif orucunu büyük bir nimet bilmeliyiz.Mübarek ramazan-ı şerif gecelerini, o feyizli vakitleri ibadet ve taatle geçirmeye çalışmalıyız.Ruhumuzun ferahlığı ve parlaklığı, kalbimizin selamet ve inceliği bu sayede temin edilmiş olur. Hak Teala cümlemize uyanmalar ve başarılar ihsan etsin. Amin.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Temmuz 2018 22:20