Spordan sonra bunları tüketmeyin

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 5 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Spordan sonra bunları tüketmeyin

  Spordan sonra canımızın istediği her şeyi yersek de kilo almayacağız gibi düşünürüz. Ama gerçekler hiç de böyle değil. Yapılan egzersiz bitiminde tüketilmemesi gereken birçok yiyecek var. Aşağıda hazırladığımız listeye bir göz gezdirin, böylece fazla kalori alımının önüne geçin. İşte spor sonrası tüketilmemesi gereken yiyecekler:
  Fast food: Fazla miktarda trans yağ, şeker ve tuz içeren fast food yiyecekler, sağlık için son derece sağlıksız. Özellikle de spordan sonra tüketilen hamburger ve patates kızartması gibi yiyecekler, diyetinizi sabote ederken, aşırı kalori alımına da neden olur. Spordab sonra açlığınızı bastırmak için potasyum zengini muz veya avokado gibi sağlıklı meyveler yiyebilirsiniz.

  Gazlı içecekler: Spor sırasında vücut su kaybeder ve susuzluğumuzu gidermek için pek çok içeceğe yöneliriz. Bu içeceklerden en cazip olanları ise şüphesiz gazlı ve şekerli olanlar. Gazlı içecekler tam anlamıyla şeker deposudur ve spor sonrası kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Spor sonrası kaybettiğiniz sıvıyı vücudunuza geri almak için bol bol su tüketin.

  Enerji barları: Enerji barlarının içeriğinde yüksek miktarda şeker bulunur ve spor öncesi tüketildiğinde enerjinizi önemli ölçüde yükseltir. Bu sebeple enerji barlarının spor öncesi tüketilmesi gerekir. Spor sonrası tüketirseniz ise metabolizmayı yavaşlatır ve uyumayı zorlaştırır.

  Yağlı peynir: Ne kadar lezzetli olurlarsa olsunlar, spor sonrası tüketilen yağlı peynirler açlığınızı batırmak için kötü bir seçenek olacaktır. Eğer canınız çok peynir isterse lor peyniri gibi düşük kalorili ve yağ oranı az olan peynirler tüketin. Dilerseniz tam tahıllı ekmekle küçük bir tost da yapabilirsiniz.

  Sütlü çikolata: Spordan sonra tatlı krizli yaşadığınızda eliniz ilk sütlü çikolatalara mı gidiyor? Sütlü çikolatalar, yüklü oranda şeker ve zararlı yağlar içerir. Tatlı krizlerini aşmak için taze meyveler tüketebilirsiniz. Eğer çikolata krizini aşamıyorsanız %70 oranında kakao içeren bitter çikolatalardan belirli bir miktar yiyebilirsiniz.