Öğrenci Sümerler hakkında detaylı bilgi

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Sümerler

  Sümerler MÖ 3200’de yazıyı ilk icat eden medeniyet olarak tarihe geçmiştir. Kullanılan işaretlerin çiviye benzemesinden dolayı Sümerlerin icat ettiği yazıya Çivi Yazısı denilmektedir.
  Tarih çağları yazının icadıyla başladığına göre, tarih çağlarına ilk geçen medeniyet Sümerlerdir. Gılgamış, Tufan ve Yaradılış destanları Sümer edebiyatına ait önemli örneklerdir.

  Tarihte bilinen ilk yazılı kanunlar Sümerler tarafından oluşturulmuştur. Urgakina Kanunları olarak bilinen bu kanunlar, MÖ 2750 tarihinde hazırlanmıştır. Urgakina kanunlarında ölüm cezaları daha çok fidye esasına göre verilmiştir.
  Sümerlerde halk hürler, yarı hürler ve köleler olmak üzere sınıflara ayrılmaktaydı.

  Sümerlerde ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanırdı. Sulama kanalları barajlar ve bentler kurarak hem seli önleyip bataklıkları kurutmuşlar hem de düzenli sulamaya dayalı bir tarım sistemi kurmuşlardır.

  Sümerler çok tanrılı bir din anlayışına sahiptiler. Anu, Enki, ve Enlil en önemli tanrılarıydı. Ziggurat denilen tapınaklarını çok amaçlı olarak kullanmışlardır. Bu tapınakların en alt katını soğuk hava deposu, orta katlarını tapınma yeri ve okul, üst katlarını ise rasathane (gözlemevi) olarak kullanmışlardır.

  Ziggarutların rasathane olarak da kullanılması Sümerlerde astronomi biliminin gelişmesini sağlamıştır. Astronomi alanındaki çalışmalar sonucunda Sümerler ilk ay yılı takvimini icat etmişlerdir.
  Tekerleği icat eden ilk medeniyet Sümerlerdir. Böylece hem ulaşımı kolaylaştırmışlar hem de orduda savaş arabalarını kullanmışlardır.

  Sümerler, ay ve güneş tutulmalarını hesaplamışlardır. Dört işlemi, yüzey ve hacim ölçülerini ve dairenin 360 dereceye bölünmesini ilk kez Sümerler yapmıştır.

  Sümerlerin bulunduğu bölgelerin verimli ve yaşamaya elverişli bir bölge olması sürekli istilalar ve savaşlarla karşılaşmalarına sebep olmuştur. Buna rağmen tam anlamıyla düzenli bir oruduya sahip olmayan Sümerler tarihte ilk düzenli orduyu kuran Akadlar tarafından kolay bir şekilde yıkılmışlardır.