Tırnak batığı nasıl geçer?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 12 Temmuz 2018 00:16 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Tırnak batığı nasıl geçer?

  Tırnak batığı hem kadınlar hem de erkekler için oldukça can acıtan bir durum. Tırnak batığı özellikle ayak baş parmaklarında görülüyor. Maalesef canınız acıyana kadar tırnak batığını farketmeniz mümkün olmuyor. Tırnağın köşe noktasından deri altına giren batık orada büyümeye başlayıp acı verdiği zaman fark edilebiliyor.

  Peki tırnak batığına ne iyi geliyor merak ediyor musunuz? Buyrun birlikte göz atalım:

  Evde yapılabilecek uygulamalar: Eğer tırnağınızda enfeksiyon belirtisi, yanma, şişme ya da kötü koku yoksa tırnağınızı uzaması için bırakabilirsiniz. Tırnağınızı sıcak suda bekletirken tuz ya da yumuşatıcı bir ürün ekledikten sonra antibiyotikli bir merhem sürüp bandajlamalısınız. Birkaç gün geçtikten sonra ayağınızı sıcak suda bekletmeli ve temiz törpü ve pedikür makası yardımıyla batık yeri deriden çıkarmayı deneyebilirsiniz. Daha sonra tekrar merhem sürüp bandajlayabilirsiniz.  Ayak sağlığı uzmanına danışın: Eğer tırnağınızda enfeksiyon varsa veya evde tedavi edip edemeyeceğinizi bilemiyorsanız bir ayak sağlığı uzmanına danışmanızda yarar var. Tırnağınızda enfeksiyon olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana gitmelisiniz. Çünkü enfeksiyon ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.  Tırnak batığından nasıl korunabilirsiniz?

  Batık oluşmadan önce önlem almanız oldukça önem taşıyor.

  – Tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin. Çok kısa ve kenarlardan kesmemeye özen gösterin.

  – Çorap ve ayakkabılarınızın ayağınızı çok sıkmadığından emin olun.

  – Ayak tırnaklarınıza zarar vermemeye özen gösterin. Eğer ayak tırnaklarınızın baskı altında kalmasına neden olan bir aktiviteyle uğraşıyorsanız aktivitenin ardından bir ya da iki saat çıplak ayakla kalın ve ayaklarınızı mutlaka dinlendirin.