Virüs taraması nasıl yapılır?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 5 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Virüs taraması nasıl yapılır?

  Birkaç değişik yoldan virüs taraması yapılabilir. Öncelikle sistemimize virüs bulaşmasını engellemek için kullandığımız antivirüs programının sürekli açık durumda olması gerekmektedir. Böylece sistemimize virüs bulaşmasını büyük ölçüde engellemiş oluruz. İnternetten döküman, program indirirken veya disket, cd, flash memory gibi taşınabilir bilgi depolarından bilgisayarımıza bir şeyler aktaracağımız zaman virüs taramasından geçirmeliyiz. Eğer antivirüs programımız aktif durumda ise zaten otomatik virüs taramasından geçirecektir.

  Virüs tarama yöntemleri;
  1.Yöntem:
  En kolay ve basit yöntem olarak avast kullanıcı ara yüzünü kullanmaktır. Avast kullanıcı ara yüzünden virüs taraması yapılacak alanlar seçilerek virüs taraması yaptırılabilir.
  2.Yöntem:
  Virüs taraması yapılacak olan klasör veya sürücüler üzerinde -Mouse sağ tuşuyla tıklanır. Açılan pencereden avast simgesiyle başlayan Tara F:/ klasör ismi seçilir.

  F: sürücüsüne yapılan virüs tarama sonucunda; sürücüde virüs bulunduğunda antivirüs programı bir uyarı mesajı ekrana getirecektir.
  Yapılması gereken işlemler sırasıyla şı şekildedir.
  -Bu pencerede Sonuçları Göster butonuna tıklatılır.
  -Uyarı penceresi virüsle ilgili tüm bilgileri bize sunmaktadır.
  Burada bu hamleyi hepsine uygula seçenek kutusundan seçim yapılır.
  (En doğru seçim; virüslü dosyayı karantina altına alıp etkisiz hale getirmektir. Daha sonra karantinaya aldığımız virüslü dosyayı karantinadan geri alabilir veya silebiliriz. Eğer virüslü dosyanın işimize yaramayan gereksiz bir dosya olduğunu biliyorsak rahatlıkla silebiliriz.)
  Ardından Uygula butonu tıklatılır sonra Kapat butonu tıklatılarak pencere kapatılır.