Vitamin kullanımına dikkat!

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 6 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Vitamin kullanımına dikkat!

  En iyi eczane olan doğa, insana türlü vitamin nimetlerini tabii yollardan sunarken sağlıklı bir kimsenin dışarıdan doğal olmayan yollarla vitamin alması yarar sağlamak yerine zarar verebiliyor. İhtiyaç hallerinde ise kişiye vitamin takviyesi yapılmasına bir hekimin karar vermesi gerekiyor.

  Kış ayları yaklaştıkça hastalıklara karşı direnç kazanmak umuduyla kimimiz bitki çaylarına kimimiz de vitamin ilaçlarına yöneliyoruz. Vücudumuzun hangi vitamine ne ölçüde ve ne zaman ihtiyacı olduğunu bilmeden eczanelerden rengine, şekline bakıp aldığımız vitamin ilaçları yanlış kullanıldığı zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Hangi besinlerde hangi vitamin bulunur? Bedenimizin vitamin takviyesi ihtiyacı hangi dönemlerde ortaya çıkar? Konuyla ilgili merak edilenleri uzmanlardan derledik.

  VİTAMİN NEDİR?

  Vitamin, vücudumuzda işlev gören enzimlerin ve diğer birçok kimyasalın normal işlevlerini düzgün olarak gerçekleştirebilmeleri için gerekli maddeler olarak tanımlanıyor. Bu maddeleri vücut kendisi üretemediği için dışarıdan besin yoluyla alması gerekiyor. Beslenme yoluyla yeterince vitamin alamayan ve buna bağlı rahatsızlık yaşayan kimseler ise bir hekim kontrolünde yapılan tetkikler sonucu tesbit edilen eksik vitamin değerini, ilaçla takviye ediyor. Doğru vitamin alımı nasıl olur? Doktorlar, vitamin alımının cinsiyet ve yaşa göre değişiklik gösterdiğini belirtiyor.

  HANGİ VİTAMİN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

  Hekimler, vücudun gerekli vitamin ihtiyacını; sebze, meyve, tahıl,süt ve süt ürünleri, et ve yumurta gibi yiyeceklerle ek takviyelere ihtiyaç olmadan rahatlıkla karşılanabileceğini ifade ediyor. Hangi vitaminlerin hangi besinlerde olduğunu şöyle açıklıyor:
  A vitamini: Süt tereyağı, yeşil sebze, havuç ve karaciğerde.
  B vitaminleri: Karaciğer, yumurta, süt, balık, tahıllar, dana eti, tavuk, patates, baklagillerde.
  C vitamini: Biber, narenciye, domates, patates, brokoli, çilekte.
  D vitamini: Balık ve karaciğerde ve ayrıca güneş ışınları yoluyla.
  E vitamini: Bitkisel yağlarda,, fıstık, fındık gibi kuru yemişlerde ve lahanada.
  K vitamini: Yeşil yapraklı besinlerde, süt ve süt ürünlerinde.