Yiyerek zayıflamak mı istiyorsunuz?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 15 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Yiyerek zayıflamak her ne kadar hayal gibi gelse de Volümetrik diyet sayesinde bu mümkün. Amerika’dan gelen yeni bir diyet trendi olan bu diyetin amacı yemeyi sevmek, tadını çıkarmak ve doyana kadar yemek!

  Hacim diyeti olarak da adlandırılabilecek olan Volümetrik Diyet’in temeli doyana kadar ye prensibine dayanıyor. Bu diyet ismini nesnelerin hacmini ölçmeye yarayan bir birim olan Volümetri’den alıyor. Bu diyette besinler kalori değerlerine göre değil, hacim değerlerine göre sınıflandırılıyor.

  Küçük bir örnek verelim: 15 adet üzüm tartıda 100 gram geliyor, kalorisi de 70 civarında. 15 adet kurutulmuş üzüm en fazla 200 gram ve onun kalorisi de 70 civarında. Peki 100 gram üzümle mi yoksa 20 gram üzümle mi doyarsınız? Her ikisinin de kalorisi aynı ise daha hacimli olan taze üzümü tercih etmez misiniz?

  Pennsylvania’da yapılan bir araştırmaya göre insanlar doyana kadar yiyorlar. Yani bu durumda ne yediğinin bir önemi kalmıyor. Yiyeceğin kalorisi ne olursa olsun temel amaç doydum hissi yaşamak. Beslenme Uzmanı Barbara Rolls bu araştırmadan yola çıkarak volümetrik diyeti geliştirdi. Barbara Rolls “‘Besinleri kısarak yapılan diyet, ilk başta kilo verdirir ama uzun vadede başarılı olamaz. Çünkü ‘açlık’ hissinin bastırılması gerekiyor!” diyor.

  Bir günlük örnek menü şu şekilde:

  SABAH

  Aç karnına bir bardak su içtikten sonra büyük bir kasenin içine yulaf ezmesi ve taze meyve parçaları koyun. Bunun içine yağsız süt, yoğurt veya meyce suyu ekleyerek hacim kazandırın.

  ARA

  Patates salatasının içine bolca salatalık doğrayarak hacmini arttırın ve daha doyurucu olmasını sağlayın.

  ÖĞLE

  Sade suya tirit tarzı çorbanızın hacmini artırmak için kepekli makarna ve sebzelerden faydalanın. Makarna yerine bulgur, yarma, pirinç gibi bakliyatlar da tercih edebilirsiniz. Eğer dilerseniz arada bir içine tavuk, balık veya et parçaları atın. Eğer zengin bir çorba içme şansınız bulunmuyorsa, balık veya tavuk filetosunun yanında bolca salata ve sebze yiyebilirsiniz. Ardından küçük bir sütlü tatlı veya meyve alabilirsiniz. Bol bol su içmeyi unutmayın!

  AKŞAM

  Bir parça yağsız etle birlikte 1 kase yoğurt yiyebilir, isteseniz yanında 1 dilim kepek ekmeği de alabilirsiniz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018