Zambak özü Aloe Vera

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 24 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Genellikle çöl zambağı olarak adlandırılan aloeler ipliksi kökleri, jel ve meyve özsu üreten etli ve noktalı yapraklarıyla zambak ailesinin sulu üyeleridir. Hala yabani bölgelerde yetiştirilen aloeler Tropikal Afrika\’ya özgü olsa da Batı Hint Adalarında ve Akdeniz ülkelerinde ticari amaçlı olarak tasarlanmış aloe tarlaları oluşturulmuştur.
  200\’den fazla uzun ömürlü türü olmasına rağmen sadece aloe vera gerçek aloe olarak kabul edilir. Gerçek aloe, yaprağını kestiğinizde sarımsı bir su sızdırır. Aloelerin Amerika\’da agave adını alan bir türü vardır ancak bunlar gerçek aloe değildir ve tedavi amaçlı kullanılmaz. Bu yüzden yanık ya da kesiklerde kullanmak üzere satın alacağınız aloeyi kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Gerçek aloelerin su üretebilmeleri için bir ya da iki yıla ihtiyaçları vardır. Bu yüzden yapraklarının kenarlarında dikensi dişleri olan olgun aloeyi almaya dikkat edin.
  Aloe sularının rengi yetiştirildiği bölge ve kullanılan yönteme göre değişiklik gösterir. Jeli ve özsuyu aloenin yapraklarından gelmektedir. Kurallar gereği jel dahilen kullanılmaz fakat suyu uzun bir süredir dahilen kullanılmaktadır.

  Kabızlık ve Sindirim Bozuklukları: Aloe çayı özellikle ciddi kabızlık problemlerine oldukça iyi gelen sindrime yardımcı bir çaydır. Bağırsakları rahatlatır, mideyi güçlendirir ve kalın bağırsağı hareketlendirir. Sindirime yardımcı safra sıvısını üretir. Hindistan\’da mayalanmış aloe jelinden, bal ve baharat karıştırılarak tonik şarap elde edilir ve bu; kansızlık, sindirim güçlüğü ve karaciğer rahatsızlıkları için kullanılırdı. Aloe çayınıza bal, nane ve tarçın ekleyerek kendi içeceğinizi elde edebilirsiniz.
  Nemlendirici: Cildinizin nemini korumasına yardım eden bir yumuşatıcıdır.Doğanın en iyi Nemlendiricisi olarak adlandırılır: Eski Mısır\’da bu bitki dini bir bitki olarak kabul edilirdi ve Cleopatra\’nın yakıcı Mısır güneşinin zararlı etkilerinden korunmak için bu jeli kullandığı söylenir.
  Parazit Temizleyici: Aloe vera bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri yok eden en etkili tedavi edicilerden biri olmakla birlikte aynı zamanda antifungaldır.
  Radyasyon yanıklarında ilk yardım: Amerika\’da Aloe genellikle radyasyon yanıkları ve Cilt Ameliyatlarında kullanılan etkili bir uyarıcıdır. Yanıkları soğutulmuş aloe ile yıkayabilir ya da aloe banyosu yapabilirsiniz.

  Çağlar Boyunca Kullanımı: Kullanımı dördüncü yüzyıla kadar uzanan aloe Yunanlı hekimler tarafından kabızlıktan karaciğer problemlerine kadar hemen her rahatsızlığın tedavisinde kulanılmıştır.
  Uyarı: Yüksek dozda alındığında bağırsakta kasılmaya neden olabilir. Bu nedenle aloe nane gibi kasılmayı önleyen bitkilerle karıştırılarak kullanılmalıdır. Bitkinin ihtiyatlı kullanımı yalnızca kısa süreli olarak, inatçı sindirim bozuklukları ve bağırsak bakterilerine karşı koymak için olacaktır. Bunların dışında aloe çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar tarafından dahilen kullanılmamalıdır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Temmuz 2018 21:14