Kozmetik ürünleri nasıl saklamalıyız?

makyaj

 

Kozmetik ürünleri kadınlar için büyük önem taşıyor. Yüksek fiyatlar ödeyerek satın aldığınız ürünlerden beklentilerinizin karşılığını almak istiyorsanız biraz çaba harcamanız gerekiyor.

Fondöten

Fondöteni en fazla 12 ay içerisinde tüketin, 1 yıldan fazla tutmayın. Fondöten uzun süre bekletilirse kokusu değişir ve üst tabakası yağlanır. Fondöten bozulduğu zaman homojenliği kalmaz ve elinize sürdüğünüz zaman önce yağı daha sonra rengi gelir. Fondötenleri güneş ışığı görmeyen ve sıcak olmayan ortamlarda muhafaza edin.

Maskara

Maskara en çabuk bozulan makyaj malzemelerinden biridir. Maskaranın bozulduğunu anlamak için maskarayı koklayın, eğer hoş olmayan bir kokuyla karşılaşırsanız maskara bozulmuş demektir. Maskaranın kurumasını önlemek için içerisinde birkaç damla Hint yağı damlatabilirsiniz.

Göz Kalemi

Bazı göz kalemleri yumuşak bir yapıya sahiptir ve ucunun açılması zordur. Yumuşak uçlu veya sıcaktan yumuşayan göz kalemleriniz açmadan önce 5-10 dakika buzlukta bekletin. Böylece kalemin ucu sertleşir ve kolay açılır. Göz kalemlerinizi ve dudak kalemlerinizi açmadan önce bir süre buzdolabında bekletin.

Ruj

Kolay kolay bozulmayan rujları kullanılmaz hale getiren faktör sıcaktır. Rujlar sıcakta erir ve yumuşarlar. Rujları en fazla oda sıcaklığında bekletin.Sıcakta bekleyen rujları kullanmadan önce buzdolabında sertleşinceye kadar tutun.

Allık – Far – Pudra

Toz şeklinde ürünler genelde bozulmasalar da bayatlayabilirler. Bu ürünlerin bayatladıklarını tozların cildinizde iyi tutunamadığından anlayabilirsiniz. Bu ürünleri 2 yıldan fazla bekletmeyin.

Sıvı ürünler daha kısa ömürlüdür. Likit allıkları 6 ay ile 1 yıl içinde bitirin ve likit ürünleri güneşten, sıcaktan uzak tutun. Ayrıca kapalı yerde saklayın.

Oje

Çabuk bozulan kozmetik ürünlerinden biri de ojedir. Sıcakta kalan, hava alan ve çok uzun süre bekleyen ojeler yoğunlaşır ve kurur. Kurumaya yüz tutmuş ojelerin içerisine cila damlatın.

Bakım Kremleri

Mutlaka ürünlerin son kullanma tarihine bakın. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kullanmayın. Renk, kıvam ve koku değişikliği olan ürünleri de kullanmayın.

Eğer bakım kremlerinin üzerinde son kullanma tarihi belirtilmemişse en fazla 24 ay saklayabilirsiniz. Kremden beklenen etkiyi almak için buzdolabının alt rafında muhafaza edin. Ayrıca hiçbir ürünün kapağını açık bırakmayın.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar