• 6 ay önce
  • 0 Yorum
  • 360 Görüntülenme

Kudüs şehri neden önemlidir?

Kudüs şehri neden önemlidir?

Kudüs şehri neden önemlidir?

ABD, Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapmak için girişimlerde bulundu. Gündemi karıştıran ve çeşitli tartışmalara ve tepkilere sebep olan Kudüs neden önemlidir kısaca değinelim.

Kudüs, bir şehrin adı olmaktan çok daha fazla bir anlam ve değer taşıyor. Tarihteki üç din; Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal bir kenttir. Yahudiler şehrin adının ilk defa Tevrat’ta geçmesiyle kutsallığı ve ebediliğinin olduğuna inanıyorlar. Gerçekten de, Tevrat’ta ve İncil’de Kudüs şiir gibi duygularla tanımlanmıştır. Mesela bir yerinde “tüm dünyanın sevinci”, başka bir yerde de “kusursuz güzellik” diye geçmektedir. Ayrıca kentlerin prensesi diye de anılır. Müslümanlar da şehre çeşitli isimler vermiş ve bunların başında “bereket, mübarek olmak” anlamına gelen Kuds yer alıyor. Kudüs, üç semavi dini  İslamın, Yahudiliğin ve Hristiyanlığın çok kutsal yerlerini içinde barındırıyor. Bu kutsal yerlerin önemli bir kısmı Doğu Kudüs’te bulmaktadır.
Kudüs’te binlerce yıllık tarihi barındıran dar sokaklar dört ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar Müslüman, Yahudi, Hristiyan ve Ermeni mahalleleri olarak sıralanmaktadır. Eski Kent’in etrafı kalın, taş duvarlarla çevrilidir..

Kudüs şehri neden önemlidir?

Kudüs şehri neden önemlidir?

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı bağrında taşıyan ve Peygamber Efendimiz’in İsra ve  Miraç mucizesine şahit olan Kudüs, biz Müslümanlar için dini bir sembol değeri yüksek kutsal bir  yerdir. Farklı dinlerce de kutsal kabul edildiği için tarih boyunca tartışmaların, savaşların kan ve  gözyaşının dinmediği bir mekan olmuştur Kudüs. Günümüzde de ne yazık ki, İslam dünyasının kanayan yarası olmaya devam etmektedir. Toprakları işgal edilmiş, halkı ibadetlerini rahatlıkla yerine getirmeleri  engellenmiş bir Filistin, tüm dünyanın gözleri önünde her türlü haksızlığa uğramaktadır. Barındırdığı mukaddes değerleri ve nebilerin anılarına beşiklik eden, manevi değeriyle İslam dünyası için çok büyük manevi kıymettedir.

Kudüs halen Müslümanların bir ayıbı olmaya devam ediyor. Çünkü nüfusu bir buçuk milyarı aşan İslam dünyasından bu konuda hiçbir ortak birlik ve beraberlik yok. Bu durumla kendi kaderine terkedilmiş, şiddet, zulüm ve gözyaşıyla baş başa bırakılmış bir Kudüs var. Kudüs hakkında yeni bir duyarlılık oluşturmak ve yaşanan olumsuzluklara yeniden dikkat çekmek herkesin boynunun borcudur.

Kudüs Neden Çok Önemli?

Kudüs, tarihteki en eski şehirlerden biridir. Kudüs’ün inşa edildiği tarih için tarihçiler kesin bir bilgi söylememekle beraber mescidi haram’dan 40 yıl sonra kurulduğu sahih hadislerle tespit edilmiştir. Tarihi kaynaklara göre Kudüs şehri kurulduğunda bir çölden ibaretti. Milat’tan 3000 yıl önce şehre ilk yerleşimler kenaniler tarafından yapılmış. Arap yarımadasının kuzey bölgesine yerleşen Kenaniler daha sonra Ürdün nehrinin batı kısmında yer alan bölgeye yerleşmişlerdir. Göçler sonunda artan nüfusla beraber Kudüs şehri, Akdeniz kıyılarına kadar genişlemiştir. Nehirden denize kadar olan bölgeye kenan yeri adı verilmiş. Bu bölgede bir şehir kuran kenaniler, bunu merkez haline getirerek burada toprak ve vatan sahibi olmuşlar..

Kudüs tarih boyunca, pek çok kutsal yapıya ev sahipliği yapmasından dolayı çok fazla savaşa da sahne oldu ve defalarca yıkıldı, yeniden inşa edildi. Osmanlı İmparatorluğu, Kanuni zamanında 1517’de işgal ettiği Kudüs’ü 1917 tarihine kadar kontrolü altında tutmuştur.

Kudüs’te bugün yaklaşık olarak 850 bin kişi yaşamakta ve nüfusun yüzde 37’sini Araplar, yüzde 61’ini de Yahudiler oluşturaktadır

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar